natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vyzbrojování povede na obraně Koudelka, plánování a strategie Havránek

  31. srpna 2020  18:27
  Novým náměstek pro vyzbrojování a akvizice na ministerstvu obrany bude od září Lubor Koudelka. Ten sekci už řídil od února po rezignaci svého předchůdce Filipa Říhy. Náměstkem pro obrannou politiku a strategie pak od říjne bude Jan Havránek. Informovalo o tom ministerstvo obrany.  

  Lubor Koudelka (uprostřed) | foto: Ministerstvo obrany

  Někdejší šéf sekce vyzbrojování Říha skončil ve funkci v únoru kvůli kritice některých zakázek, u kterých úřad na počátku zahájení procesu nákupu uvedl nižší cenu, než jaká nakonec byla ve skutečnosti.

  Koudelka byl vedením sekce dosud pověřen. Do výběrového řízení na post náměstka se kromě něj přihlásil ještě jeden uchazeč. Náměstek pro akvizice odpovídá za zakázky řádově v hodnotě desítek miliard korun.

  „Chci pokračovat v dosavadní práci a se svým týmem úspěšně dokončit strategické vyzbrojovací projekty na pořízení bojových vozidel pěchoty, děl nebo protiletadlových raketových kompletů,“ konstatoval Koudelka v tiskové zprávě. Doposud měl na starost odbor řízení a podpory ministerstva obrany.

  Ministerstvo obrany rovněž oznámilo výsledky dalšího výběrového řízení na pozici náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie. O post uvolněný po odchodu Jakuba Landovského na pozici českého velvyslance při NATO se ucházeli tři lidé. Od října se náměstkem stane Jan Havránek, který ve funkci už působil v letech 2013-2014.

  Poté působil ve stále misi České republiky při NATO v Bruselu a od srpna 2017 je poradcem v kanceláři generálního tajemníka NATO. „Chci využít cenné poznatky a zkušenosti, které jsem získal během šestiletého působení v Bruselu v oblasti obranné diplomacie, plánování a krizového řízení,“ popsal Havránek.

  Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) oba noví náměstci resort velmi dobře znají. „Bezpečnostní prostředí ve světě se v posledních letech změnilo, my tomu musíme přizpůsobovat obrannou politiku a pokračovat v modernizaci naší armády,“ dodal Metnar.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media