natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádní speciál přivezl z Číny rychlotesty na koronavirus

  18. března 2020  7:10
  Armádní speciál s nákladem 150 tisíc rychlotestů na nový koronavirus přistál na vojenském letišti ve Kbelích v noci na středu. Zásilku přivezl z čínského Šen-čenu. Testy vojáci rozvezou do distribučních míst. Určeny budou v první řadě pro obyvatele měst a obcí například na Uničovsku a Litovelsku, které byly kvůli nákaze koronavirem uzavřeny.  

  Armádní speciál přivezl z Číny zásilku rychlotestů na nový konronavir | foto: AČR

  Armádní Airbus A-319 přistál v Kbelích krátce před půl třetí ráno. Pro zásilku 150 tisíc rychlotestů do čínského Šen-čenu odlétal v pondělí ráno. Materiál byl po přistání dezinfikován. Většinu ze 142 krabic vojáci ihned odvezli do skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech. Odtud je pak rychle rozvezou do celé České republiky.

  FOTOGRAFIE

  Nakládání zásilky rychlotestů na nový konronavir do armádního speciálu v Číně
  Nakládání zásilky rychlotestů na nový konronavir do armádního speciálu v Číně
  Armádní speciál přivezl z Číny zásilku rychlotestů na nový konronavir
  Armádní speciál přivezl z Číny zásilku rychlotestů na nový konronavir

  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha budou testy určeny v první řadě pro kontrolu obyvatel měst a obcí, které byly kvůli šíření nákazy koronaviru v uplynulých dnech zcela uzavřeny. Další pak mají sloužit pro testování policistů, vojáků či hasičů nebo pro velké nemocnice.

  Výsledky rychlotestů jsou k dispozici za zhruba 20 až 25 minut. Doposud používané testování výsledky přináší zhruba po šesti hodinách. Podle Vojtěcha by se tak měl zvýšit počet otestovaných lidí. Za 100 tisíc testů ministerstvo zdravotnictví zaplatilo asi 14 milionů korun, dalších 50 tisíc testů zaplatilo ministerstvo vnitra.

  Česká republika chce z Číny přepravit v příštích dnech i další zdravotnický materiál. Má jít především o respirátory, roušky či ochranné obleky. Tentokrát by materiál měl být přepraven velkokapacitním ukrajinským letounem An-124 Ruslan, který uveze náklad až 100 tun. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara si Česko najme stroj v rámci aliančního programu strategické přepravy. Další lety pak zajistí letecké společnosti jako Smartwings a Czech Airlines.

  „Pomoc českým zdravotníkům a občanům je pro nás na prvním místě. Chceme využít nasmlouvané hodiny v rámci aliančního programu strategické přepravy SALIS k dopravě materiálu z Číny. Detaily intenzivně řešíme,“ uvedl Metnar.

  Česká armáda využívá stroje An-124 Ruslan pro strategickou přepravu od roku 2006. Ukrajinští a ruští provozovatelé přepravili českým vojákům více než 4 200 tun materiálu. Především do Iráku, Afghánistánu nebo do afrického Mali. Jde hlavně o velkoobjemový materiál včetně obrněné techniky či kontejnerů, které armáda není schopna přepravit jinak.

  Podle ministra vnitra Jana Hamáčka velkokapacitní Antonov měl už v neděli do Česka přepravit 30 milionů roušek. Určeny budou i pro obyvatelstvo. Podle Hamáčka ve chvíli, kdy budou rozdány, začne platit povinnost roušky nosit. 

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media