natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Norsko kvůli koronaviru ukončilo vojenské cvičení v arktických oblastech

  11. března 2020  15:11
  Kvůli obavám z šíření nového koronaviru velení norské armády předčasně ukončilo rozsáhlé vojenské cvičení s názvem Cold Response, kterého se především v odlehlých arktických oblastech Norska účastní na 14 tisíc vojáků z devíti zemí. Největší letošní manévry na norském území měly vrcholit od čtvrtka 12. března intenzivními cvičnými bojovými operacemi.  

  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku | foto: DVIDS

  „Chceme si zachovat naši schopnost efektivně fungovat,“ uvedl šéf operačního velitelství norských ozbrojených sil Rune Jakobsen. Cvičení mělo původně skončit 18. března.

  Zdůraznil, že norské ozbrojené síly si jsou velmi dobře vědomy odpovědnosti a podílejí se na zabránění šíření koronaviru v Norsku.

  FOTOGRAFIE

  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku
  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku
  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku
  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku

  „Tím, že nyní ukončíme cvičení, se vyhneme zbytečné zátěži pro civilní zdravotnictví, což by mohlo nastat v případě šíření nemoci mezi vojáky a dalšímu testování na koronavirus,“ řekl Jakobsen.

  Předčasné ukončení cvičení je podle něj jedním z opatření, které umožní armádě udržet si své bojové schopnosti a podporovat občanskou společnost.

  Rozhodnutí učinilo velení armády po konzultacích s norskými civilními zdravotními úřady. Řada armádních zdravotníků, kteří se cvičení účastní, pracuje totiž i v civilních nemocnicích a jejich přítomnost je tam vzhledem k šíření koronaviru po Evropě žádoucí. V Norsku bylo dosud zaznamenáno 277 případů lidí nakažených koronavirem.

  Pentagon zakázal cesty z Evropy, v karanténě jsou mariňáci i generál

  „Snažíme se také najít způsob, jak ukončit cvičení, abychom nevystavili společnost a sami sebe zbytečnému riziku,“ dodal Jakobsen s tím, že ještě nějakou dobu potrvá, než se vojáci včetně těch zahraničních z prostoru cvičení stáhnou.

  Během cvičení Cold Response, zaměřeného na bojové operace v náročných zimních podmínkách v odlehlých arktických oblastech, skončilo od minulého týdne v karanténní izolaci 23 příslušníků americké námořní pěchoty. Dostali se zřejmě do kontaktu s norským kolegou, jenž byl pozitivně testován na nový koronavirus. Spojené státy do Norska vyslaly dohromady 1 500 vojáků.

  Mariňáci procházeli výcvikem ve výcvikovém středisku Skjold v regionu Troms. „Nevykazovali žádné známky onemocnění a byli izolováni z preventivních důvodů,“ uvedlo v prohlášení velení americké námořní pěchoty. Dosavadní testy vojáků ve středisku Skjold byly negativní.

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media