natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda může nasadit v nemocnicích a domovech až 900 vojáků, rozhodla vláda

  9. listopadu 2020  17:28
  Na pomoc ve zdravotnických zařízeních nebo domovech pro seniory může kvůli šíření koronaviru armáda nasadit až 900 vojáků. Rozhodla o tom vláda. Personál nemocnic během týden až 400 vojáků s kurzem první pomoci.  
  Odběrové místo Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích | foto: AČR

  Vláda v pondělí na základě doporučení Ústředního krizového štábu souhlasila s navýšením počtu vojáků ze 360 až na 900, kteří pomáhají se zvládáním koronavirové pandemie.

  Vojenské zdravotníky posílá do českých nemocnic také Německo a Británie

  Až 900 vojáků v činné službě se tak bude moci zapojit do práce ve zdravotnických zařízeních či v pobytových zařízeních sociálních služeb, pokud se jejich zřizovatelé dostanou do problémů se zajištěním personálu.

  „Z toho 400 vojáků s kurzem první pomoci posílí v průběhu tohoto týdne personál nemocnic,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Doposud platné nařízení umožňovalo pro civilní potřeby nasadit až 360 vojáků, jenž kapacita byla prakticky vyčerpaná už k 5. listopadu. A situace v personálním zajištění chodu domovů pro seniory, léčeben dlouhodobě nemocných a dalších lůžkových sociálních i zdravotnických zařízeních se podle krizového štábu zatím nelepší.

  V současnosti už přes 300 vojáků pomáhá na zhruba 29 místech po celé zemi. Jde o domovy seniorů, nemocnice i další sociální zařízení, kde se potýkají s nákazou koronavirem a chybí tam personál.

  09.listopadu 2020 v 15:12, příspěvek archivován: 09.listopadu 2020 v 19:32

  Vláda schválila nařízení, kterým zvedá počet vojáků vyčleněných pro pomoc v nemocnicích a sociálních domovech na 900 osob. Z tohoto počtu 400 vojáků s kurzem první pomoci posílí v průběhu tohoto týdne personál nemocnic.

  Nejvíce vojáků je nasazeno především na pomocné práce v ústavu sociálních služeb v Jirkově na Chomutovsku, v domově pro seniory v Hranicích, v Ústřední vojenské nemocnici v Praze nebo v oblastní nemocnici v Náchodě.

  Připravenou udržuje armáda také záložní polní nemocnici s kapacitou 500 lůžek na výstavišti v pražských Letňanech, další vojáci se podílejí na takzvané chytré karanténě a zajišťují také mobilní odběrové týmy.

  O konkrétním nasazení dalších vojáků se bude teprve rozhodovat. Vysláni by měli být především do páteřních zdravotnických zařízení, tedy fakultních nemocnic. Vojáci mají mít na starost pomocné práce.

  Budou například asistovat při hygieně pacientů či jejich polohování a na starosti také budou mít přejímku, ukládání či transport zdravotnického materiálu, prádla a léků nebo likvidaci biologického materiálu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu