USA budou speciálním partnerem Dnů NATO v Ostravě, oznámil King

30. května 2018  9:01,  aktualizováno  13:15
Spojené státy budou zvláštním partnerským státem chystaných Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Lze tak očekávat výraznou účast amerických sil na této největší bezpečnostní akci v Evropě. Při setkání s vojáky amerického konvoje projíždějícího přes Česko to oznámil velvyslanec Stephen B. King.  
Velvyslanec Stephen B. King s americkými vojáky ve Staré Boleslavi při průjezdu jejich konvoje přes Česko na cvičení v Pobaltí | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Američtí vojáci během zástavky ve Staré Boleslavi Američtí vojáci během zástavky ve Staré Boleslavi. Pozdravit je přijel americký... Obrněnec Stryker americké armády během zastávky konvoje ve Staré Boleslavi Američtí vojáci během zastávky ve Staré Boleslavi Velvyslanec Stephen B. King a americkými vojáky během zastávky konvoje ve Staré... Američtí vojáci během zastávky konvoje ve Staré Boleslavi Američtí vojáci během zastávky konvoje ve Staré Boleslavi Velvyslanec Stephen B. King s americkými vojáky ve Staré Boleslavi při průjezdu... Zásoby jídla na obrněnci Stryker americké armády během zastávky konvoje ve...

„Jsem rád, že na počest 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi USA a Československem mohu oznámit, že Spojené státy budou ‚Special Partner Nation‘ Dnů NATO v Ostravě letos v září,“ prohlásil King ve Staré Boleslavi, kde se setkal s americkými vojáky projíždějícími Českem na cvičení v Pobaltí.

Fotografie

Konvoj americké armády ve Staré Boleslavi
Velvyslanec Stephen B. King a americkými vojáky během zastávky konvoje ve Staré Boleslavi
Zásoby jídla na obrněnci Stryker americké armády během zastávky konvoje ve Staré Boleslavi
Američtí vojáci během zástavky ve Staré Boleslavi

„Výraznou účast americké armády připravujeme jako důkaz toho, jak moc si ceníme skvělých americko-českých vztahů, stejně jako členství obou zemí v Severoatlantické alianci,“ dodal. Washington podle jeho slov chce takto ocenit vynikající spolupráci.

Jakou techniku a jednotky konkrétně USA letos na přehlídku vyšlou, ovšem zatím neprozradil. „Půjde o stovky vojáků, možná tisíc. Budou to jedny z největších Dnů NATO v historii,“ naznačil King.

King se po příjezdu do kasáren přivítal s americkými vojáky a prohlédl si techniku. S vojáky si také několik minut házel míčem na americký fotbal, který našel v jednom z obrněnců. Nechal si taky vysvětlit, jak obrněné vozidlo funguje.

„Chtěl bych poděkovat českému ministerstvu dopravy za mimořádnou podporu při průjezdu jednotek NATO. Spojené státy a NATO zvýšily úroveň a rozsah cvičení od roku 2014. Není to namířené proti žádné zemi, ale jde o to ukázat, že Spojené státy jsou schopné pomoci ochránit své spojence,“ řekl King.

Přes Česko má přejet dohromady asi 400 vozidel a 1000 vojáků. Konvoj je rozdělen do dvou částí. První vstoupil do ČR během úterního večera, druhá část ve čtvrtek večer, poslední části konvoje by měly ČR opustit v pátek.

Přesun amerických vojáků zabezpečuje česká armáda ve spolupráci s policií, podle ředitele Agentury logistiky Armády České republiky Jaroslava Trakala se jedná o standardní činnost jednotlivých orgánů. „Není to nic nad rámec, standardní činnost, kterou provádíme v rámci přesunů zahraničních vojsk i našich jednotek,“ řekl Trkal.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 15. a 16. září. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc lidí. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo 90 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

V uplynulých letech Američané do Ostravy opakovaně poslali například strategické bombardéry B-52H Stratofortress a B-1B Lancer. Divácky atraktivní byly také transportní stroje C-17 Globemaster, obří C-5 Galaxy nebo létající tanker KC-135 Stratotanker.

Oznámení o výrazné účasti, navíc jako zvláštní partnerské země, však dává tušit, že letos Američané dorazí ve větším počtu.

Koncept zvláštní partnerské země této akce ( Special Partner Nation) poprvé organizátoři akce zavedli v roce 2014, kdy se jí stalo Polsko, o rok později Švédsko. Ve velkém rozsahu předloni prezentovalo své ozbrojené síly Německo, loňskou partnerskou zemí bylo Slovensko.

„Velice si vážíme toho, že Spojené státy přijaly naši nabídku. USA se pravidelně účastní Dnů NATO již od roku 2007, a to vždy s velmi zajímavou technikou. Proto nás neobyčejně těší, že budou zvláštní partnerskou zemí v tento jubilejní rok,“ uvedl za organizátory předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Technika až z dvaceti zemí

Organizátoři letos očekávají účastníky ze dvou desítek zemí. Vzhledem k výjimečnosti letošního ročníku se obrátili na zahraniční partnery s návrhem, aby v rámci svých možností upřednostnili dynamické letové a pozemní ukázky před statickými. Poprvé se na akci bude prezentovat Chorvatsko s akrobatickou skupinou Krila Oluje a zatím poslední potvrzenou ukázkou je nejmodernější francouzský nadzvukový letoun Rafale.

Filharmonie se spojí s armádou a 'zastaví čas' na Dnech NATO v Ostravě

Na statice se letos pořadatelé zaměří na československou historickou techniku, která dostane mimořádný prostor. Návštěvníci se tak mohou těšit na několik desítek kusů historické techniky i replik. Unikátní bude rovněž historický druhoválečný vojenský kemp. Připomene válku, v níž bojovali českoslovenští vojáci jak na západní, tak na východní frontě.

A dosud nevídaným a velmi originálním připomenutím stého výročí bude živé kombinované vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava a české armády. Společně představí kompozici Smetanovy Vltavy. Detaily ale pořadatelé zatím tají.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.