natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřeli 4 lidé, zraněných je přes 100

  15. ledna 2019  14:17
  Sebevražedný útočník zabil v noci na úterý v afghánském hlavním městě Kábulu nejméně 4 lidi. Přes 100 dalších lidí bylo při explozi vozidla napěchovaného výbušninami zraněno, uvedly afghánské úřady.  

  Kábul v zimě | foto: RS

  K dalšímu ze série bombových útoků došlo v pondělí v noci. V areálu „Green Village“ v Kábulu, kde sídlí řada zahraničních organizací a ambasád explodoval automobil naložený výbušninou.

  Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že při výbuch zabil nejméně 4 lidi a dalších nejméně 113 bylo zraněno. Sanitky je rozvezly do několika nemocnic ve městě. Německé ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi lehce zraněnými je i jeden německý policista.

  K útoku se přihlásili islamisté Talibanu. Oblast, kde se pohybuje mnoho cizinců a která je velmi silně střežena afghánskými jednotkami a také soukromými bezpečnostními agenturami, je terčem útoků poměrně často.

  Afghánské ministerstvo vnitra později potvrdilo, že tři z obětí patřily k vojenskému personálu a jeden mrtvý byl civilista. Mezi zraněnými pak bylo podle vnitra i 12 žen a 23 dětí.

  Velitelství sil NATO v Afghánistánu útok označilo za opovržlivý. „Taliban musí přestat nadále zneužívat násilí proti vlastnímu lidu a přijít k jednacímu stolu,“ uvedl zástupce civilní mise Aliance Patrick Andrew.

  Taliban dosud odmítal přímé mírové rozhovory s Kábulem navzdory tlaku ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a dokonce i Pákistánu s tím, že chce vyjednávat pouze se Spojenými státy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media