K přerušení 658 megawattového elektrického kabelu Estlink 2 mezi Finskem a Estonskem došlo minulou středu a provozovatelé sítí předpokládají obnovení spojení nejdříve příští rok v srpnu.
Finská policie má podezření, že loď Eagle S způsobila škodu tím, že táhla jednu ze svých kotev po mořském dně. Fotografie pořízené v pátek ukázaly, že plavidlu Eagle S chybí kotva na levoboku.
Vyšetřovatelé identifikovali „vlečnou stopu“, ale zatím nenašli chybějící kotvu, uvedl finský Národní úřad pro vyšetřování. „Stopa je dlouhá několik desítek kilometrů,“ konstatoval vrchní inspektor Sami Paila z Ústřední kriminální policie. Ta poškození kabelu šetří jako sabotáž. Finsko plavidlo také podezírá z poškození nebo přerušení čtyř internetových linek.
Na loď Eagle S registrovanou na Cookových ostrovech ve čtvrtek zadržely finské úřady. Na plavidlo převážející ruskou ropu se nalodili příslušníci finské policie a pobřežní stráže a vpluli do finských vod, kde je posádka zadrženého tankeru vyslýchána.
Finská celní služba se domnívá, že loď je součástí takzvané „ruské stínové flotily“ stárnoucích tankerů, které jsou využívány k obcházení západních sankcí na vývoz ruské ropy. Rusko popřelo, že by se na jakémkoli poškození infrastruktury na dně Blatského moře podílelo.
Britský specializovaný portál o lodní dopravě Lloyd’s List uvedl s odkazem na své zdroje, že tanker byl „plný špionážního vybavení“ – sofistikovaných přístrojů pro odposlouchávání a zaznamenávání frekvencí v oblasti.
Tanker Eagle S byl v sobotu eskortován s pomocí finské pohraniční stráže poblíž zálivu Sköldvik do vnitřního kotviště Svartbäck v Porvoo. Ústřední kriminální policie pokračuje ve vyšetřování výslechy členů posádky přímo na palubě.
Finský prezident Alexander Stubb v reakci prohlásil, že jeho země má schopnosti, jak na takové situace reagovat. „Situace je pod kontrolou. Nemáme důvod se znepokojovat. Vyšetřujeme, co se stalo,“ uvedl. Finsko už o incidentu pode něj informovalo klíčové spojence a společně s Estonskem požádalo o posílení přítomnosti NATO v bezprostředním okolí, zejména kolem kritické infrastruktury.
Rovněž estonská armáda už spustila vlastní námořní operaci zaměřenou na ochranu podmořského energetického kabelu EstLink 1, informoval estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.
V posledních měsících přitom nejde o jedinou podobnou událost. V listopadu přestal fungovat podmořský telekomunikační kabel spojující Finsko a Německo. O den později se stejná událost stala mezi Litvou a švédským strategickým ostrovem Gotland.