Stoltenberg zopakoval výzvu Aliance, aby Moskva poskytla organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o nervově paralytické látce „novičok“.
Připomněl, že všechny členské státy odsoudily útok touto látkou, kterou byl pravděpodobně nedávno v britském Salisbury otráven bývalý dvojitý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Aliance rovněž Británii pomoc a podporu při vyšetřování incidentu.
„Rusko se bude i nadále snažit nás rozdělit. Spojenci jsou však jednotní. Stojíme ve solidaritě se Spojeným královstvím,“ prohlásil po schůzce s šéfem britské diplomacie Borisem Johnsonem.
Podle britských závěrů je za pokusem o vraždu Skripala a jeho dcery s největší pravděpodobností odpovědné Rusko. Moskva ale žádá od Londýna důkazy a odmítá být s věcí spojována.
Johnson upozornil, že věc je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních a hrubým narušením mezinárodního práva. „Sdílíme názor, že otrava Sergeje Skripala není ojedinělým případem, ale nejnovějším projevem bezohledného chování ruského státu,“ řekl Johnson.
Se Stoltenbergem jmenovali ruskou anexi Krymu, kybernetické a hybridní útoky či pokračující ruské pokusy o vměšování se do demokratických procesů v jiných zemí.
Útok v Salisbury odsoudila v pondělí také Evropská unie. Osmadvacítka se postavila na stranu Británie a vyzvala Rusko, aby neprodleně učinilo kroky k objasnění tohoto bezprecedentního činu. „Jednoznačně jsme se postavili za Británii a odsoudili tento útok,“ uvedl český ministr zahraničí Martin Stropnický.