natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Jak se 'válčí' o prázdniny

    16. června 2004  12:30
    Skupinka v maskách vyráží do útoku. Střelbou pestrobarevných kuliček z paintballových pistolí kryje člena týmu, který chce ukořistit vlajku. V lesích na česko-polském pomezí právě vrcholí středoškolská soutěž Aliante 2004 a s ní i bitva o neopakovatelné prázdniny.  

    "Jedinečná šance zažít dobrodružství a navštívit místa, kam se nedostane každý," odpovídá stručně šestnáctiletá Neringa Toleikyte z Litvy na otázku, proč se čtyři dny v deštivém počasí honí s pěticí týmových kolegů po lesích v horách, střílí s pušky, šplhá po provazech přes řeku a vesluje ve člunu, aby pak unavená snášela nepohodlí armádního stanu.

    Podobně odpovídá takřka každý z více jak osmi desítek středoškoláků ze sedmi evropských zemí, kteří se probojovali do finále unikátní soutěže Aliante 2004, která o víkendu vyvrcholila v horském výcvikovém centru polské armády uprostřed Národního parku tabulových hor na česko-polském pomezí.

    Když tak pročítám seznam cen pro vítěze, musím jim dát za pravdu. Kdo by nechtěl navštívit přístav britského válečného námořnictva v Portsmouth a projít se po letadlové lodi, nebo se podívat na leteckou základnu průzkumných letounů AWACS či do centrály NATO v Bruselu. A nemusí být zrovna urputným fandou vojenství, prostě jen tak, ze zvědavosti se dostat na vskutku neobyčejnou cestu po Evropě.

    Od počítačů do terénu

    "Rychleji, zaber!," povzbuzuje anglicky Michal Semian posledního člena týmu před finišem překážkové dráhy. Do výšky čnící "průlezky pro vojáky" s řadou nástrah, betonových valů a prohlubní, houpajících se lávek na provazech a pod zemí vedoucích tunelů, budí respekt.

    Podobných úkolů čeká jeho družstvo ještě několik, včetně plavby na člunu nebo střelby.

    Aby změřil své síly ve finále, musel stejně jako ostatní během roku úspěšně projít dvěma vědomostními koly, která současně proběhla v České republice, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.

    Prostřednictvím internetu zodpověděl se svým kolegou řadu otázek o znalostech NATO, bezpečnostní problematice, geografii i politice a historii. Otázky připravovali špičkoví politologové. Podobně pak i v druhém vědomostním kole, jen otázky byly složitější. "Informace jsme hledali především na internetu," konstatuje Wojciech Rybacki z Polska, který rovněž uspěl a do finále se dostal. Navíc v konkurenci celkem 1800 dvoučlenných středoškolských týmů, které se v sedmi zemích do soutěže zapsaly.

    Do finále, které je narozdíl od předchozích kol, založeno na fyzických schopnostech, se dostalo jen šest dvojic z každé země. O atraktivní cestu bojovaly smíšená šestičlenná družstva, která určil los. V jedné partě se tak třeba potkali Poláci, Češi a Rumuni.

    Týmová záležitost

    Do cíle orientačního běhu v horské oblasti z druhé strany Orlických hor vbíhá další tým. Je dusno a znavené soutěžící promáčí krátký ale urputný liják. Lotyšská dívka sotva popadá dech a usedá do trávy. V nohách má deset kilometrů kamenitým terénem.

    "Nemůžu," pokřikuje na týmové kolegy. Ti ji však nenechávají a společně dívku odvádějí na start další disciplíny. Do prudkého asi dvou set metrového svahu musí společně na čas vykutálet obrovskou pneumatiku.

    Fakt, že nějací středoškoláci běhají po lese a plní různé úkoly, by asi nebyl tak výjimečný. Škarohlíd či pamětník pionýrských táborů by namítl, že něco podobného taky absolvoval a že si děti hrají na vojáčky. Jenže v překonání řeky na laně, běhu, střelbě a dalších dovednostech soutěžili i dávno před nimi třeba skauti. Unikátnost Aliante spočívá právě v týmové spolupráci.

    Studenti různých jazyků a různých zvyků se musí spolu domluvit a navzájem si pomoci. "Všichni se snažili, chtěli být nejlepší. Rumunka v našem týmu měla něco s nohou, Maďaři nebyli tak fyzicky zdatní, pomáhali jsme jim. Byli jsme tým," nepochybuje Jakub Štolfa z Příbora.

    Skutečnost, že je soutěž o znalostech NATO a bezpečnostní problematiky, komentují středoškoláci přesvědčivě: "NATO je složeno z řady států, které spolu musí umět komunikovat."

    "Mám dobrý pocit z toho, že jsem s pomocí ostatních dokázala některé věci, které bych sama asi nezvládla, překonala jsem své možnosti," dodává Jurate Mazulyte z Litvy. Nemá zrovna ideální postavu a přelézt třímetrovou zeď by ji prý ve snu ani nenapadlo.

    Opravdu unikátní

    Do lesíka vbíhá šestice v maskáčích a s ochrannými štíty na hlavách. Ozývá se palba z paintballových pistolí. Snaží se ukořistit vlajku před dalším týmem, který vyráží do fiktivního boje z druhé strany. "Dostal jsem to," přichází po pár vteřinách za ochranou síť jeden z bojovníků. Na brýlích masky mu svítí růžový flek rozstříknuté kuličky soupeře.

    Jeho družstvo čekají podobné souboje proti každému týmu. Ten, který vybojuje nejvíc vítězství, dostane do závěrečného hodnocení nejvíc bodů a přiblíží se vítězství.

    Za unikátním projektem Aliante stojí ředitel Informačního centra o NATO v Praze Zbyněk Pavlačík. Když před třemi lety uspořádal první ročník soutěže o znalostech NATO, neměl podle svých slov ani nejmenší tušení, do jakých rozměrů se rozvine. "Hned první rok se přihlásily tisíce středoškoláků," vzpomíná.

    Smyslem projektu je podle něj netradiční formou probudit u studentů zájem o členství jednotlivých zemí v NATO a o samotnou Severoatlantickou alianci jako takovou.

    Záštitu nad soutěží dokonce převzal světově uznávaný expert na mezinárodní vztahy, Zbigniew Brzezinski z Washingtonu, který působil jako poradce amerického prezidenta Cartera. Postupně Pavlačík pronikl se soutěží na Slovensko a do Polska. Letos pak do dalších čtyř zemí. zatím odděleně proběhne soutěž za několik týdnů i na Ukrajině.

    Zájem projevily i další. "Mladí lidé spolupracují na cestě za nějakým cílem. To je symbol integrace nových zemí do Evropy," soudí Robert de Oude z Nizozemska. Na finále soutěže přijel jako pozorovatel. Chtěl by zapojit nizozemské studenty a napřesrok uspořádat mezinárodní finále.

    Matej Mačák ze Slovenska letos ve finále s týmem neuspěl. "Uvažuji, že se přihlásím do dalšího ročníku, ale musím najít dalšího parťáka. Ten letošní odmaturoval a příští rok nemůže startovat," přemítá. Trochu zklamaný z neúspěchu je i Ondřej Morkovin z Liberce. "Chtěl jsem to dokázat. Výhra byla velmi lákavá," hodnotí.

    Na cestu Evropou se dostanou v červenci jen čtyři nejlepší družstva ze čtrnáctky finálových. "Jezdím se sem bavit. Lukrativní ceny? To je pak jen třešnička na dortu," konstatuje Miroslav Vácha z Tábora. Soutěž absolvoval už čtyřikrát a pokaždé skončil mezi vítězi, stejně jako letos.

    Soutěžit mohl naposledy, skončil střední školu a příští rok chce začít studovat jadernou fyziku. Za čtyři roky se už podíval na americkou leteckou základnu v Ramsteinu, na válečné ponorky v polské Gdyni a během summitu NATO v Praze měl možnost setkat se s americkým prezidentem Georgem Bushem a šéfem diplomacie Colinem Powellem.

    Fotografie viz zde.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media