natoaktual.cz

Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35

2. listopadu 2024  9:42
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy zásadní pro obranu řady zemí včetně České republiky. Letoun páté generace F-35 svými schopnostmi a technologiemi daleko převyšuje vše, čemu v současnosti může čelit. A pochybnosti stranou, izraelské vzdušné síly to předvedly prakticky v přímém přenosu před celým světem.  

Letoun F-35 Adir izraelských vzdušných sil | foto: @IDF

Izraelské stroje F-35 “Adir“ se při úderu ukázaly jako klíčové. A to doslova. Posloužily jako klíč, který lehce odemkl nebe nad Íránem. Právě tyto letouny páté generace si pořizuje řada spojenců v Evropě včetně České republiky.

„F-35 ukázaly velmi názorně, k čemu jsou. Tedy, že dovedou proniknout i relativně vyspělou protivzdušnou obranu bez vlastních ztrát a zničit jí. Naprosto dokonale se zde projevila senzorová a informační nadvláda letounu,“ konstatoval bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Radarově obtížně zjistitelné stroje podle deníku The Jerusalem Post podnikly 2 tisíce kilometrů dlouhý let, nepozorovaně pronikly nad Írán, naprosto paralyzovaly íránskou protivzdušnou obranu a umožnily dalším letounům následné útoky na vojenské cíle v Teheránu, Karadžu a Mašhadu. Přesně určily, kde a jak udeřit.

„Není to jen bojový destrukční stroj, ale má kapacity, které daleko přesahují všechny ostatní letouny dnešní doby,“ podotkl Visingr.

Jistě, izraelské letouny v tomto případě čelily protivzdušnému systému S-300 ruské výroby, který už sice nepatří k úplně nejmodernějším, nicméně stále představuje smrtící hrozbu. Zejména pokud je používán jako součást vrstveného systému protivzdušné obrany.

Navíc právě tyto systémy země-vzduch s dosahem až 200 kilometrů byly nejschopnější a nejvýkonnější, jaké měl Írán k dispozici „Teherán na ně významně spoléhal a teď se ukázalo, že proti F-35 jsou naprosto bezmocné,“ uvedl Visingr.

Ponížení Teheránu asi nemohlo být větší, když se několik hodin v jeho vzdušném prostoru naprosto neohroženě pohybovaly izraelské letouny. Odhady přitom hovoří, že íránské nebe střeží až 2 tisíce různých odpalovacích zařízení.

Írán z Ruska před časem přitom získal jednu z nejmodernějších variant S-300, konkrétně S-300PMU-2 Favorit (v kódu NATO jako SA-20B Gargoyle). Varianta představená poprvé v roce 1997 měla mít vylepšené schopnosti ničit balistické střely a to údajně v podmínkách intenzivního radioelektrického rušení. Je proto symbolické, že právě balistické střely odpalované z letounů a elektronické rušení izraelské letectvo při svém úderu maximálně využilo.

Bojovou sestavu S-300 tvoří velitelské stanoviště (velitelské vozidlo a přehledový radar pro vyhledávání cílů s dosahem až 300 kilometrů), ke kterému může být připojeno až 6 protiletadlových raketových kompletů na vzdálenost 90 kilometrů. Každý takový komplet tvoří navigační radar a až 12 odpalovacích zařízení, každé se čtyřmi raketami. Dohromady tak jedna plně vyzbrojená a propojená sestava představuje celkem impozantní sílu v podobě 288 raket připravených k palbě.

Ačkoliv není jasné, jak přesně Izrael prostřednictvím F-35 íránskou obranu vyřadil, vše nasvědčuje tomu, že bylo zneškodněno hned několik radarových stanic systému S-300. Ať už přímými zásahy nebo elektronickým rušením. A ty jsou pro fungování celého systém naprosto zásadní. Bez nich systém nic nevidí a protiletadlové střely nemají na co útočit. Některé zdroje dokonce naznačují, že všechny íránské systémy S-300 jsou od útoku mimo provoz, protože Izraelci zničili tolik radarů, že se S-300 nedají prakticky používat.

Americký Institut pro studium války (ISW) na základě informací z otevřených zdrojů konstatoval, že byly zničeny tři nebo čtyři stanoviště systému S-300 v Íránu, včetně jedné z pozic, která má chránit mezinárodní letiště u hlavního města Teheránu. Je nutné ovšem poznamenat, že izraelské letectvo po mnoho let boj proti S-300 pilně trénovalo díky účasti na několika cvičeních, do kterých systémy S-300 nasazovalo Řecko.

Z dostupných údajů přitom vyplývá, že izraelským silám před týdnem stačilo, aby do íránského vzdušného prostoru proniklo jen několik strojů F-35 a takto připravily podmínky pro hlavní část úderu. Ten pak zajistily letouny F-15 a F-16 vypuštěním balistických raket odpalovaných ze vzduchu a díky jejich dosahu z bezpečné vzdálenosti ještě někde nad územím sousedního Iráku.

Bariéra strachu byla prolomena

Vyřazením íránských S-300 z provozu dosáhl Izrael strategického úspěchu. Díky letounům F-35 má doslova otevřené dveře pro další případné akce. Odstrašující vzkaz k Íránu je naprosto zřetelný: „Vidíte, můžeme udeřit kdykoliv a kdekoliv a zastavit nás neumíte“.

Zároveň je velmi nepravděpodobné, že by mohlo Rusko vzhledem ke své válce na Ukrajině vyřazené systémy protivzdušné obrany nějak nahradit. Pozice Íránu se otřásla, shodují se analytici. A to i přesto, že se íránští představitelé od počátku snaží izraelský úder a jeho úspěchy naprosto bagatelizovat.

„Je to signál, že Teherán hledá cestu ven, i když tvrdí opak. Írán může být frustrován tím, že jeho odstrašující síla vůči Izraeli ochabla, ale je nepravděpodobné, že by se ji pokusil obnovit,“ uvedl například Jonathan Panikoff, ředitel blízkovýchodní sekce prestižního amerického Scowcroftova centra a bývalý zástupce v Národní zpravodajské radě USA.

Dosavadní izraelská „bariéra strachu“ z provedení otevřeného útoku uvnitř Íránu byla prolomena, soudí Danny Citrinowicz, který pětadvacet let velel na různých úrovních izraelským zpravodajským jednotkám. Intenzita a smrtící síla íránské reakce objasní, zda se prolomí i bariéra strachu Teheránu z plnohodnotné války s Izraelem, nebo zda Írán místo toho odpoví způsobem, aniž by vyvolal širší konflikt.

Podle analytičky Kirsten Fontenrose je Írán bez protivzdušné obrany a zásob střel, které by byly okamžitě k dispozici, zcela obnažený a izraelská armáda se může soustředit na úkoly v bezprostředním okolí. Zároveň jde o silný signál dalším hráčům – od libanonského Hizballáhu, přes palestinský Hamás až po jemenské povstalce. „Íránské zástupné skupiny si budou muset poradit samy; Teherán kvůli nim nebude riskovat vlastní bezpečnost,“ konstatovala.

Zejména dva „diváci“ izraelského úderu na Írán by měli zbystřit. „Obrázky normálního života v Teheránu by měly vůdcům Hamásu a Hizballáhu připomenout jednu věc: Írán vás zachránit nepřijde,“ dodal Thomas Warrick, expert na protiteroristický boj a někdejší poradce amerického ministerstva zahraničí pro Blízký východ.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek