natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Bitva o Indii začíná. Trumpova nabídka F-35 může být pro Rusko tvrdou ránou

    15. února 2025  10:04
    Zatímco na jedné straně nová americká administrativa probouzí v Evropě oprávněné obavy ze vstřícnosti k Rusku kvůli kontroverzním proklamacím o způsobu ukončení brutální ruské války na Ukrajině, ve stejné chvíli o tisíce kilometrů dál rozehrává proti Rusku zcela novou bitvu. Bitvu o Indii, na jejímž konci může Moskvě uštědřit tvrdou strategickou ránu.  

    Letoun F-35 na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Hlavním kolbištěm se v tomto případě stává indické nebe, respektive souboj o to, jaké letouny ho budou v příštích dekádách chránit.

    Není náhodou, že ve stejné chvíli, kdy Rusko jako po desetiletý největší dodavatel zbrojních systémů pro Indii předvádí svůj nejmodernější letoun Su-57 na veletrhu Aero India a veřejně ohlašuje nabídku na spuštění výroby pro indické letectvo ještě letos, americký prezident Donald Trump na okraj jednání s indickým premiérem nabídne prodej letounů 5. generace F-35.

    „Zvýšíme vojenské prodeje do Indie o mnoho miliard dolarů. Připravujeme také cestu k tomu, abychom Indii nakonec poskytli stealth stíhačky F-35,“ řekl Trump novinářům na společné tiskové konferenci ve Washingtonu s indickým premiérem Narendra Módim.

    Ten mimo jiné potvrdil, že Spojené státy a Indie si stanovily cíl zdvojnásobit svůj dvoustranný obchod do roku 2030 na 500 miliard dolarů a budou velmi brzy pracovat na uzavření vzájemně výhodné obchodní dohody.

    Ačkoliv vzápětí indický ministr zahraničí Vikram Misri upřesnil, že možný prodej letounů F-35 je zatím jen ve „fázi návrhu a proces akvizice ještě nezačal“, jde o důležitý signál, jakou geostrategickou roli Indie zastává.

    Pro Rusko jde doslova o životně důležitý trh a nejdůležitějšího regionálního hráče v poměru k sílící Číně. Moskva se proto snaží udržet dobré vazby s Novým Dillím stůj co stůj. Po dlouhá desetiletí je hlavním dodavatelem zbrojních systémů do Indie a indické vzdušné síly mají například ve výzbroji 260 ruských stíhaček Su-30 a a další desítky strojů MiG-29.

    Export zbraní byl pro Rusko samozřejmě vždy velmi důležitý zdroj příjmů, ale schopnost Moskvy vyvážet byla v posledních letech zcela ochromena válkou na Ukrajině. Nových zakázek je podle dostupných informací poskrovnu. A ztráta Indie by byla další tvrdou ranou. Další miliardy, které by umožnily financovat válku či další zbrojení, by se nenávratně rozplynuly.

    Řada dříve tradičních zákazníků se obává západních sankcí, které by na ně mohly dopadnout, pokud by se rozhodly kupovat ruskou techniku. A velmi nejasné zůstává, jak je ruský průmysl vlastně schopný plnit zakázky bez přímého přístupu k západním součástkám, na nichž je v řadě ohledů silně závislý.

    Rusko proto nabídlo, že letouny Su-57 pro indické letectvo může vyrábět přímo v Indii s úplným transferem technologií. Moskva nabízí, že pro to upraví stávající indickou výrobní linku na letouny Su-30. Rusové si od toho slibují, že výroba a údržba tímto způsobem nebudou ovlivněny západními sankcemi vůči Rusku.

    Indie už hledí na Západ

    Vláda premiéra Modího opakovaně deklarovala, že chce učinit z Indie globální výrobní centrum a posílit domácí obrannou výrobu, aby bylo možné dosáhnout soběstačnosti. A kvůli „ruským problémům“ už delší dobu upírá zrak spíše směrem na Západ.

    Důkazem může být nákup 36 francouzských stíhaček Rafale v roce 2022 a nebo prodlužující se seznam nákupní seznam od amerických výrobců. Od roku 2008 Indie souhlasila s nákupem amerických obranných systémů za více než 20 miliard dolarů. Loni například pořídila 31 bezpilotních letounů MQ-9B SeaGuardian a SkyGuardian.

    Uživatelé letounů F-35

    Nejen kvůli vojenskému vzestupu Číny chce přitom Indie v příští dekádě do modernizace své armády investovat závratných 200 miliard dolarů. A vzdušné síly ukrojí podstatnou část. Momentálně totiž indické letectvo trápí nedostatek bojových letounů. Z cílových 42 stíhacích perutí provozuje jen 31.

    Americký prezident Trump sice neuvedl časovou osu možného prodeje strojů F-35, ale v případě špičkových technologií může jít o několik let. Prodej F-35 do Indie však ztěžuje hned několik překážek. Američané při prodeji letounů páté generace úzkostlivě dbají na ochranu technologií a schopností tohoto letounu.

    Stroje proto nabízejí jen nejspolehlivějším spojencům. Příkladem může být případ Turecka, které bylo z programu F-35 před časem vyškrtnuto, protože si pořídilo ruské protivzdušné systémy S-400 a Američané měli obavy, že by Rusko mohlo tajně získávat informace o schopnostech letounu.

    Indie si ruský systém S-400 pořídila také (v roce 2018) a právě úzké vztahy s Ruskem byly hlavními důvody, proč USA v minulosti Indii odmítaly F-35 prodat. Formálně jednání o možném obchodu ještě nezačala, ale obecně se předpokládá, že by Indie mohla pořídit v první fázi 36-52 strojů a v delším období dohromady až stovky těchto letounů.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media