Když zde před pár lety šternberská společnost Excalibur Army z holdingu Czechoslovak Group (CSG) Michala Strnada ve světové premiéře uvedla novou samohybnou houfnici DITA, vzbudila obrovský zájem.
Teď zde kromě dalších produktů uvádí na trhy Středního a Blízkého východu další ze série zbraňových systémů této kategorie. Sofistikovanou automatizovanou houfnici MORANA 155mm, pojmenovanou po praslovanské bohyni smrti či zimy. A zájem je obrovský.
Roli v tom hraje bezpochyby fakt, že firma prezentuje své portfolio produktů doslova v první linii a všem na očích. V rozsáhlé společné impozantní expozici se svým místním partnerem z Emirátů na centrálním nádvoří zdejšího královského výstaviště.
Hned po boku těch největších klíčových výrobců a dodavatelů „první ligy“ pro všechny země celého širšího regionu. Tady vás nikdo z očekávaných 150 tisíc návštěvníků týden trvajících veletrhů zkrátka nemůže minout.
„Houfnici MORANA na osmikolovém podvozku Tatra se speciálně rozšířenými nápravami tady vystavujeme premiérově. Setkáváme se s velkým zájmem zákazníků, na které působí jak velikost systému, tak především jeho schopnosti,“ konstatoval Pavel Doško, ředitel rozvoje obchodu s pozemní technikou společnosti CSG.
Zájemci, které firma nechce zatím prozrazovat, podle něj oceňují značnou míru automatizace, kdy osádka sedí v chráněné pancéřované kabině a nástavba se samotnou zbraní funguje plně automatizovaně a autonomně na základě dat ze systému řízení palby.
Bojovou věž standardní osádka tvořená řidičem, velitelem a operátorem plně ovládá přímo z kabiny, aniž by ji musela opustit. Je tedy při přesunech i během bojového nasazení neustále chráněna. Houfnice s operačním dosahem až 41,5 km je osazena také dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s pokročilou senzorickou výbavou a kulometem ráže 12,7 mm pro vlastní ochranu.
Vozidlo na osvědčené podvozkové platformě Tatra Force 8x8 s rozšířeným rozchodem firma představila ve světové premiéře před více jak dvěma lety a nyní ho intenzivně testuje v různých podmínkách.
„V tuto chvíli se věnujeme stavbě druhého kusu s úpravami na základě zpětné vazby od našich uživatelů s dalšími dělostřeleckými systémy, které jim dodáváme. Máme spoustu informací a dat z reálného bojového použití. Druhé vozidlo už bude mít podobu předsériového modelu a bude na něj navazovat omezená sériová výroba,“ potvrdil Doško.
Nizozemsko objednalo pro ukrajinské obránce moderní houfnice DITA z Česka |
Není přitom tajemstvím, že houfnice nebo raketomety šternberského výrobce úspěšně používají ukrajinští obránci proti ruským invazním vojskům.
Expozice v obležení
A stranou nezůstávají ani další přední čeští výrobci obranného průmyslu. V hlavním pavilonu místního polostátního technologického konsorcia EDGE je k vidění například špičkový pasivní sledovací systém VERA pardubického výrobce ERA z holdingu Omnipol.
Další pardubická společnost Retia ukazuje nejnovější kompaktní 3D radar pracující v pásmu X, který je určen pro civilní i vojenské aplikace a může spolupracovat s různými systémy kontroly vzdušného prostoru i v sestavách protivzdušné nebo protidronové obrany.
Nechybějí ani Aero Vodochody Aerospace s prezentací svého nejnovějšího letounu L-39 Skyfox. V extrémním obložení je tradičně rozsáhlá prezentace CZ Colt. Své úspěchy včetně dodávek pro americké vrtulníky Venom a Viper nebo spolupráci s výrobcem F-35 představuje světový výrobce kabelových svazků Ray Service ze Starého Města u Uherského Hradiště či výrobce střeliva Sellier & Bellot z Vlašimi.
Kopřivnická Tatra ukazuje vozidla pro vojenské účely modelových řad Tatra Force, Tatra Tactic i Tatra Phoenix. Všechny tři již slouží v řadě ozbrojených sil po celém světě, včetně Středního východu a partnerská firma Resource Industries zajišťuje jejich montáž přímo v Emirátech pro místní zákazníky. Mimochodem kontrakt na to uzavřely obě strany právě tady na předchozím veletrhu IDEX v Abú Dhabí před dvěma lety.
Nebeské lišky vstoupily do služby. Nové piloty připraví na nejmodernější F-35 |
Společná česká národní expozice pak sdružuje prezentace dalších 21 firem. Například výrobce granátů a speciální pyrotechniky Zeveta z Bojkovic, dnes již přední producent proudových motorů pro bezpilotní stroje PBS z Velké Bíteše, přerovská Meopta nebo výrobce ochranných filtrů a masek AVEC CHEM.
Podle Milana Mézla z ministerstva průmyslu a obchodu lze považovat celkové letošní zastoupení českých firem za rekordní. „Daří se držet povědomí o českých firmách obranného průmyslu. Pravidelná přítomnost na tomto veletrhu je pro partnery velmi důležitá. Národní expozice slouží pro představení českých firem a potenciálním zákazníkům i stávajícím partnerům dává díky zastižení státem důvěryhodnost a mnohem lepší pocit z toho, s kým jednají,“ uvedl.
Pětidenní veletrh IDEX v Abú Dhabí patří mezi pět největších akcí svého druhu na světě a rozprostírá se v pavilonech a venkovních expozicích na více než 180 tisících metrech plochy. Letos na něm vystavuje 1 565 firem z 65 zemí a organizátoři předpokládají účast 150 tisíc návštěvníků. Poslední ročník navštívilo přes 130 tisíc lidí. Nyní už první den Spojené arabské emiráty udělily 13 vojenských kontraktů v hodnotě 1,09 miliardy dolarů (přes 26 miliard korun).