natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Škoda, že to nezůstalo doma, řekl Babiš o nákupu pásových obrněnců

  29. května 2019  18:37
  Na brněnském výstavišti začal trojlístek veletrhů obranných a bezpečnostních technologií IDET, PYROS a ISET. Představí řadu technologických novinek pro armádu, hasiče i policii. Zastoupení na něm mají i všichni čtyři výrobci pásových obrněnců, kteří se ucházejí o přezbrojení české armády za 53 miliard.  

  Veletrh obranných technologií IDET v Brně. Vozidlo Titus | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Žijeme v nové době, kdy škála hrozeb, před kterými máme povinnost chránit občany, už dávno netvoří jen agrese nepřátelských států,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), který veletrh zahájil.

  Účinná ochrana před mezinárodní terorismem, následky klimatických změn, vlny nelegální migrace i hybridní a kybernetické hrozby podle něj vyžaduje spolehlivé a efektivní zapojení všech bezpečnostních složek.

  Fotografie

  Premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar na veletrhu obranných...
  Veletrh obranných technologií IDET v Brně
  Veletrh obranných technologií IDET v Brně
  Pásový obrněnec Puma na veletrhu obranných technologií IDET v Brně

  Podle organizátorů letos přijelo 520 vystavovatelů z 35 zemí. Veletrh IDET se koná pravidelně každý lichý rok, „alternuje“ tak s největší evropskou oborovou výstavou v Paříži a dlouhodobě si udržuje pozici největší přehlídky obranných a bezpečnostních technologií v prostoru nových členských států NATO.

  Ve výčtu novinek, které firmy na výstavišti představí, je například modernizovaný dělostřelecký systém DANA M2, v české premiéře pak obrněné taktické vozidlo Gerlach či nejnovější provedení vozu Tatra Tactic 4x4.

  Vystaveny jsou také vrtulníky UH-60 Black Hawk, Schweizer S-300 nebo MD-530G, které prezentuje společnost European Air Services. Pardubická společnost Retia na veletrhu představí novinku v podobě moderního 3D radaru ReGuard a také mobilní radar ReTWis 5 schopný detekovat člověka za zdí nebo jinou nekovovou překážkou.

  Zastoupení na výstavišti mají i všichni čtyři výrobci, kteří se ucházejí o dodávky 210 pásových obrněných vozidel pro českou armádu. Britsko-švédský výrobce BAE Systems nabízí vozidla CV90, konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme zase obrněnce Puma. Dále pak firma General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem dodala kolové obrněnce Pandur, nabízí vozidla ASCOD, a německý Rheinmetall pak samostatně vozidlo Lynx.

  „V roce 1936 jsme byli největší výrobce na světě, vyráběli jsme věci, které nám záviděl celý svět,“ řekl Babiš s tím, že český obranný průmysl se po letech „decimování“ vrací na výsluní.

  SPECIÁL: Veletrh IDET 2019 v Brně

  Příloha natoaktual.cz

  Vzpomněl na kulomety, děla nebo tanky. „Vyráběli jsme i nejlepší kolový transportér na světě OT-64 a teď budeme nakupovat bévépéčka za 50 miliard a je velká škoda, že to nezůstalo doma,“ dodal.

  V rámci NATO patří čeští vojáci podle jeho slov k nejlepším na světě a jejich efektivnějšímu zapojení v zahraničních operacích brání zastarávající technika. „Rozjíždíme několik nových významných akvizic a počítáme u nich s co největším zapojením českého průmyslu,“ konstatoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Obrana si připomíná dvě výročí

  Tradičně nejrozsáhlejší expozici má na brněnském výstavišti česká armáda. Chce připomenou dvě významná kulatá jubilea. Motivy na výstavišti tak jsou dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO a sto let od vzniku Generálního štábu.

  Vojáci letos „obsadili“ část pavilonu P s přilehlou volnou plochou K. Vnitřní část expozice představuje současnost a budoucnost vojenské techniky české armády. K vidění tak je například kolový obrněnec Pandur ve velitelsko-štábní modifikaci či lehká obrněná vozidla Iveco.

  Sto let od vzniku generálního štábu pak reprezentuje historická technika včetně modelu stíhacího letounu Spitfire ve skutečné velikosti či výrobky československých zbrojovek, které byly ve výzbroji nejen československé armády v meziválečném období.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media