natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: D-day, proces s Horákovou, abdikace Beneše i zánik mocnářství

  31. května 2021  10:09
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 31. května do 6. června, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  31. května 1950 se začal vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou. Ta se již dříve zapojila do protinacistického odboje. Hlavnímu procesu předcházely měsíce vazby, kdy se obžalovaní museli učit své výpovědi. I přesto dokázali před soudem bojovat a hájit se. Horáková a další tři obžalovaní byli nakonec odsouzeni k trestu smrti.

  Zdroj: ÚSTR ČR

  1. června 1990 byla podepsána smlouva o ukončení výroby chemických zbraní. Americký prezident George H. W. Bush a jeho ruský protějšek Michail Gorbačov se ve Washingtonu také dohodli na snížení počtu jaderných zbraní a vzájemné supervizi plnění dohody.

  Zdroj: Politico

  2. června 1948 podepsal prezident Edvard Beneš svou abdikaci. Tímto krokem byla fakticky stvrzena komunistická vláda v čele s Klementem Gottwaldem a nastolení totalitního režimu v Československu.

  Zdroj: Echo24

  3. června 1998 bylo otevřeno Euroatlantické koordinační centrum pro řešení katastrof. Představuje hlavní mechanismus civilní reakce NATO. Je střediskem pro koordinaci žádostí a nabídek pomoci, zejména v případě přírodních katastrof nebo průmyslových havárií.

  Zdroj: NATO, reliefweb.int

  4. června 1920 byla uzavřena Trianonská smlouva. Potvrdila zánik Rakousko-Uherska a stanovila hranice nástupnického maďarského státu. Československo získalo Podkarpatskou Rus a území Slovenska. Maďarsko podpisem uznalo úplnou nezávislost Československa, které vzniklo už v roce 1918.

  Zdroj: iDNES.cz

  5. června 2017 se 29. členským státem NATO stala Černá hora. O své členství se ucházela již od roku 2008. NATO ji ke vstupu přizvalo v roce 2015.

  Zdroj: natoaktual.cz

  6. června 1944 se odehrál jeden z nejznámějších dnů 2. světové války, takzvaný D-day. V Normandii se vylodily Spojenecké jednotky, které tím otevřely západní frontu. Operace položila základ k porážce nacistického Německa.

  Zdroj: Aktuálně.cz

  luc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media