Po srážce letounů Eurofighter se oba piloti katapultovali. Jeden asi nepřežil

24. června 2019  18:10,  aktualizováno 
Dva nadzvukové stroje Eurofighter německé Luftwaffe se v pondělí srazily ve vzduchu na severu Německa. Oba piloti se před zřícením strojů měli katapultovat. Osud jednoho z nich ale zatím zůstává nejasný.  
Eurofighter Typhoon německých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Dva nevyzbrojené letouny se srazily v pondělí kolem čtrnácté hodiny poblíž jezera Fleesensee na severu Německa. Letouny patřily k 73. taktické letce „Steinhoff“ ze základny v Laage.

Jeden ze strojů dopadl podle policie do lesa nedaleko vesnice Jabel, druhý na okraj lesa u Nossentiner Hütte.

„Oba piloti se katapultovali,“ uvedly německé vzdušné síly prostřednictvím Twitteru s tím, že kolizi viděl pilot třetího stroje, který byl právě ve vzduchu a zaznamenal otevření dvou padáků. Dva padáky na nebi viděli podle policie také očití svědci.

Během pátrací akce ale záchranáři našli živého zatím jen jednoho z pilotů. Byl nalezen kolem 14:45 u Nossentiner Hütte, když visel na stromě ve výšce asi dvaceti metrů. Se zraněními byl převezen do nemocnice.

Podle německých médií druhý z pilotů havárii zřejmě nepřežil. „Jeden z pilotů by mohl být mrtvý,“ připustilo také velení vzdušných sil s odkazem na policejní pátrání.

„V 15:50 byly objeveny ostatky těla poblíž Silzu. V tuto chvíli nemůžeme potvrdit, že se jedná o druhého pilota,“ uvedla v oficiálním prohlášení policejní mluvčí Diana Mehlbergová.

Osobně se na místo havárie vypravila ministryně obrany Ursula von der Leyen. „Děkuji všem silám za pomoc v souvislosti s touto strašlivou událostí,“ uvedla.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.