Polsko spouští projekt Harpyje. Chce nakoupit nejmodernější letouny F-35

28. května 2019  15:48
Polské ministerstvo obrany spouští projekt pojmenovaný "Harpyje", tedy nákup 32 nejmodernějších nadzvukových letounů páté generace F-35A. "Chci, aby postsovětské vybavení v polském letectvu bylo nahrazeno nejmodernější technikou," oznámil ministr obrany Mariusz Błaszczak.  
Letoun F-35 pro norské vzdušné síly před přeletem z Texasu do Norska | foto: Lockheed Martin
galerie Letoun F-22 Raptor doplňuje palivo za letu během cvičení nad Norskem Letoun F-35 pro norské vzdušné síly Trojice nových letounů F-35 norských vzdušných sil Kvůli hurikánu Michael byly letouny F-35 přesunuty z Floridy na základnu... Letouny F-35 a F-22 v Norsku Dva norské letouny F-35 (vlevo) a dva americké stroje F-22 Raptor během cvičení... Trojice nových letounů F-35 norských vzdušných sil po přistání na základně... Letoun F-35 pro norské vzdušné síly před přeletem z Texasu do Norska Letoun F-35 pro norské vzdušné síly s brzdícím padákem

Varšava už podle něj kvůli nákupu oslovila americké partnery. Nejmodernější víceúčelové stroje F-35A mají v polských vzdušných silách nahradit letouny sovětské respektive ruské výroby.

„To je úkol, který považuji za prioritu,“ prohlásil Błaszczak.

Fotografie

Letoun F-22 Raptor doplňuje palivo za letu během cvičení nad Norskem
Letoun F-35 pro norské vzdušné síly
Letoun F-35 pro norské vzdušné síly s brzdícím padákem
Letoun F-35

Páteř polského armádního letectva sice tvoří 48 stíhaček F-16 americké výroby, kromě nich jsou však ve službě ještě desítky stíhaček MiG-29 a stíhacích bombardérů Su-22. Řada z nich slouží i třicet let.

Po další havárii jednoho ze strojů MiG-29 letos v březnu v Polsku propukly vášnivé diskuze o rychlém nákupu nových letounů, ve kterých by se piloti „nemuseli bát létat“.

Nákup dvaatřiceti nových a drahých letounů má nejen zvýšit schopnosti polských ozbrojených sil. „Chci, aby systém obrany co nejvíce odradil potenciálního soupeře. Letadla páté generace jsou právě takovým prvkem,“ řekl Błaszczak.

Polská armáda musí být podle něj početnější, vyzbrojena nejmodernější technikou a také silněji zakotvena ve strukturách Severoatlantické aliance. „Zejména ve vztazích s naším hlavním spojencem - Spojenými státy,“ dodal polský ministr.

Výrobce letounů, americký Lockheed Martin už avizoval, že by Polsko mohlo letouny dostat už v roce 2024. Pokud se pro obchod Varšava rozhodne, mohli by v mezičase už využívat americké letouny k výcviku pilotů a pozemního personálu.

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Polsko chce do roku 2026 investovat do modernizace obrany až 185 miliard zlotých (v přepočtu přes 1,1 bilionu korun). Kromě letounů pořizuje výkonný protivzdušný systém Patriot, raketové systémy HIMARS, vrtulníky pro speciální síly a další techniku včetně ponorek se střelami Tomahawk.

Základní provedení stroje F-35A je určeno pro tradiční „suchozemské“ vzdušné síly. V příštích letech by letouny měly nahradit stárnoucí stroje F-16, které v uplynulých dekádách tvořily pomyslný standard v rámci NATO. První kusy už postupně přebírají Norsko, Nizozemsko nebo Itálie.

Mezi první zákazníky má patřit také Turecko. Washington však Ankaře hrozí, že letouny nemusí nakonec dostat, pokud dotáhne do konce nákup protivzdušných systémů S-400 z Ruska.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.