natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Haag bude vyšetřovat NATO kvůli náletům v Libyi

  4. listopadu 2011  12:23
  Mezinárodní trestní soud v Haagu prošetří obvinění, že nálety NATO během operací v Libyi údajně zapříčinily smrt desítek civilistů, oznámil vrchní žalobce soudu Luis Moreno-Ocampo. Obvinění z válečných zločinů čelí také Kaddáfího vládní jednotky i libyjští povstalci.  

  Vojáci francouzského námořnictva při operaci Unified Protector. | foto: NATO Photos

  "Jde o obvinění ze zločinů spáchaných silami NATO, z trestných činů spáchaných NTC (Přechodnou národní radou) a jejími silami, stejně jako obvinění z trestných činů spáchaných Kaddáfího jednotkami," uvedl Moreno-Ocampo.

  Podle něj bude soud nestranně posuzovat předchozí obvinění, podle něhož se bývalý diktátor Muammar Kaddáfí a jeho blízcí příbuzní dopouštěli zločinů proti vlastnímu obyvatelstvu.

  Rasmussen: Naše údery byly přesné

  V posledních týdnech konfliktu obvinil Kaddáfího režim Alianci ze smrti nejméně 85 civilistů, kteří měli být zabiti při náletech stíhaček NATO v okolí měst Zlitán a Surmán.

  Představitelé NATO po celou dobu tvrdí, že se alianční síly snažily maximálně vyhnout ztrátám na životech civilistů a údery směřovaly výhradně na Kaddáfího vojenské cíle. Z provedených útoků byl nejvíce kritizován nálet na libyjskou televizi, několikrát také letouny Aliance omylem zaútočily na pozice povstalců.

  "Naše letecké údery byly přesné. Prováděli jsme operace v Libyi velmi šetrným způsobem, nemáme žádné potvrzené informace o civilních ztrátách způsobených NATO. Navíc evidujeme jen minimální vedlejší škody," reagoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Minimalizovat škody na libyjské infrastruktuře byl podle něj jeden z hlavních cílů alianční strategie. "Samozřejmě, že jsou v Libyi města, kde uvidíte mnoho škod. Ve skutečnosti jde spíš o výsledek bojů na zemi mezi povstalci a Kaddáfího sílami, než že by je zapříčinily vzdušné údery NATO," dodal Rasmussen.

  Tribunál chce Kaddáfího syna Sajfa

  Obvinění ze zločinů proti lidskosti čelí libyjský "korunní princ", syn někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf al-Islám. Ten je stále na útěku a údajně se ukrývá na jihu Libye. (více o osudu Sajfa al-Isláma čtěte zde). Zatykač na něj vydal soud už koncem června. Spolu s dnes už mrtvým otcem a šéfem tajných služeb Abdalláhem Senúsím se měli dopustit zločinů proti lidskosti, když společně sestavili plán na násilné potlačení povstání.

  Před pár dny Sajf překvapil prohlášením, že se hodlá Mezinárodnímu trestnímu tribunálu dobrovolně vzdát. Podle některých informací měl dokonce žádat o letadlo, které by ho přepravilo přímo do Haagu. Hlavní žalobce Moreno-Ocampo ale nyní varoval Radu bezpečnosti OSN, že chce Sajf naopak ze svého úkrytu v libyjské poušti prchnout za pomoci najatých žoldáků. Zamířit by mohl do Nigeru.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media