„Letadla jsou momentálně pronajímaná. My bychom je tím pádem považovali za splacená a mohli bychom je České republice přenechat zdarma,“ oznámil švédský velvyslanec v rozhovoru pro CNN Prima News.
České vzdušné síly by tak podle něj mohly pokračovat s gripeny. „Byl by to také velmi rychlý proces, který by vyloučil jakékoli riziko výpadku kapacit,“ řekl Jörgensen s tím, že součástí by mohla být i dodávka strojů nové generace s označením Gripen E.
Ministerstvo obrany zatím konkrétní nabídku ze Švédska nemá.
Švédský velvyslanec uvedl, že výrobce Saab je schopen nové stroje dodat bez dlouhé čekací doby a česká armáda by nemusela měnit zázemí, které letouny potřebují.
Česko si ze Švédska pronajímá 14 stíhacích letounů Gripen (12 jednomístných s označením C a 2 v dvoumístné verzi s označením D). Pronájem skončí v roce 2027 a může být ještě o dva roky prodloužen.
Ministerstvo obrany už nyní proto začalo hledat možnosti, jakým způsobem stíhací letectvo dále provozovat. Ve hře je několik variant. Od nákupu nových gripenů a případně i dvojnásobného počtu až po pořízení jiné platformy, například supermoderních amerických strojů F-35.
„Předpokládám, že bude ministerstvo obrany vyjednávat s oběma potenciálními dodavateli proudových letounů. Pouze tak může Česká republika získat nejlepší možné podmínky, nehledě na fakt, že výboru pro obranu nebyla dosud předložena žádná informace ani vojenské doporučení k této věci,“ uvedl bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a šéf sněmovního výboru pro obranu.