natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nový Gripen E poprvé úspěšně odpálil střelu Meteor za hranicí viditelnosti

  5. září 2022  6:21
  Společnost Saab oznámila, že ze svého nového letounu Gripen E poprvé úspěšně otestovala odpal vyspělé řízené střely vzduch-vzduch Meteor s dosahem za hranicí přímé viditelnosti (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile - BVRAAM). Úspěšná zkouška je podle firmy milníkem v další integraci výzbroje pro novou generaci letounu.  

  Letoun Gripen E vyzbrojený střelami Meteor | foto: Saab

  Úspěšný odpal byl proveden ve výšce přibližně 16 500 stop (zhruba 5000 metrů) nad střelnicí Vidsel na severu Švédska.

  „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo zdařile dokončit první zkušební střelby raket Meteor z letounu Gripen E. Je to významný milník jak pro tento program, tak pro společnost Saab. Výsledky ukazují, že schopnost letounu Gripen integrovat výzbroj od různých

  výrobců je na absolutní špičce,“ uvedl v tiskové zprávě Mikael Olsson, vedoucí letových zkoušek a ověřování u společnosti Saab.

  Řízená střela vzduch-vzduch Meteor od výrobce MBDA je určena pro využití k útokům na širokou škálu cílů, od stíhacích letounů po malé bezpilotní prostředky až po střely s plochou dráhou letu, a to na vzdálenost přes 120 kilometrů.

  „Tyto ostré střelby potvrzují naši schopnost rychle integrovat nejmodernější zbraňové systémy na Gripen E,“ konstatoval viceprezident MBDA Jim Price.

  Saab byl vůbec prvním výrobcem, který střely Meteor v minulosti na své letouny integroval. První střelby z letounu předchozích generace Gripen C proběhly již v roce 2013 a na letouny Gripen švédských Vzdušných sil byly integrovány v roce 2016 v rámci modernizace.

  Novou generaci stíhacího stroje Gripen si objednalo domácí Švédsko (zatím 60 kusů) a Brazílie (36 strojů), která první stroje už zařazuje do výzbroje.

  Výrobce nabízí letouny i České republice, která si dosud pronajímá 14 strojů Gripen předchozí generace. Česká vláda v červenci ale rozhodla, že začne vyjednávat s USA o pořízení letounů páté generace F-35.

  Gripen E se poprvé v Česku představí během na nadcházejících Dnů NATO v Ostravě 17. a 18. září.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media