„Ministerstvo obrany již obdrželo od švédské strany nabídku na pokračování pronájmu po roce 2027, ale není s ní zcela spokojeno,“ uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě.
Ministryně obrany Jana Černochová posléze potvrdila, že se české straně nezdají některé položky v nabídce, které by mělo Česko v dalším pronájmu hradit. I když se obecně prodražuje cena vojenského materiálu po celém světě a cena dalšího pronájmu bude odpovídat zvýšeným nákladům, gripeny jsou podle Černochové v závěru svého „životního cyklu“ a údržba vychází dráž než dřív.
Po sobotní schůzce se svým švédským protějškem Pålem Jonsonem na okraj bezpečnostní konference GLOBSEC uvedla, že ho požádala, aby do procesu vyjednávání nějakým způsobem vstoupil. „Informovala jsem pana ministra, že nabídka ze švédské strany, kterou obdrželi moji kolegové, byla taková, že s ní nejsme spokojeni,“ konstatovala. S Jonsonem se shodli, že je v zájmu obou zemí, aby se na dalším pokračováním pronájmu domluvily.
Modernizace gripenů vyjde na miliardu. Bude nezbytná, souhlasila vláda |
O prodloužení pronájmu letounů JAS-39 Gripen obrana vyjednává několik měsíců. S provozem těchto nadzvukových letounů Gripen počítá česká armáda až do roku 2035, tedy do doby, než vzdušné síly dostanou všech 24 nových amerických strojů F-35. Současný pronájem gripenů vyprší v roce 2027 s možností prodloužení o dva roky.
V současnosti platí ministerstvo obrany Švédsku za 14 letounů Gripen (12 jednomístných + 2 dvojmístné) zhruba 1,7 miliardy korun ročně. Jde čistě o částku za pronájem a provoz bez paliva a nákladů na personál. Ministerstvo připustilo, že při jednáních se Švédy je nyní ve hře částka o 30 až 40 procent vyšší.
Pro udržení flotily před příchodem všech nových letounů páté generace bude zároveň nezbytné provést nákladné modernizace gripenů. Zhruba za další miliardu korun. Upgrade se bude týkat systému identifikace, zabezpečené komunikace, tankování za letu ve dne i v noci nebo možnosti využívání nových zbraňových systémů.
Švédské stroje jsou nyní staré dvacet let a pro jejich další nasazení a hlavně udržení schopností reagovat na moderní bojiště bude třeba rozsáhlých úprav.
Úkolem gripenů je ostraha vzdušného prostoru Česka, ale armáda je mnohokrát nasadila i do zahraničních misí při ochraně vzdušného prostoru v Pobaltí nebo na Islandu. Ten by měly české stroje opět po nějakou dobu chránit i příští rok.
S letouny Gripen počítá armáda až do roku 2035, jejich pronájem bude dražší |
Švédský ministr obrany Jonson po setkání s Černochovou poznamenal, že jednání o prodloužení pronájmu letounů se musí uskutečňovat hlavně s švédskou vyzbrojovací agenturou a je rád, že rozhovory mohou pokračovat.
V Praze podepsal Společnou deklaraci o posílení obranné spolupráce mezi Českou republikou a Švédským
královstvím. Součástí dokumentu a jednání bylo například zapojení českého obranného průmyslu do výroby bojových vozidel pěchoty CV90 a další podpora Ukrajině. Švédsko patří mezi země, které se zapojily do české muniční iniciativy pro dodávku dělostřelecké munice na Ukrajinu. „Velmi oceňuji vedoucí roli České republiky v podpoře Ukrajiny. Myslím si, že česká muniční iniciativa může být vzorem pro naši práci do budoucna v pomoci napadené zemi,“ prohlásil Jonson.
„Podpisem Společné deklarace jsme nejenom potvrdili strategickou úroveň našeho partnerství, ale také jsme vyslali silný signál o našem záměru ji ještě prohloubit,“ uvedla Černochová. Vstup Švédska do NATO podle ní rovněž otevírá další možnosti spolupráce.