natoaktual.cz

Gripenů bude méně, ale pronájem bude levnější, zní nová nabídka ze Švédska

8. dubna 2025  7:53
České ministerstvo obrany pokročilo ve vyjednáváních o prodloužení pronájmu stávajících stíhaček JAS-39 Gripen, než získá všechny nové objednané americké letouny F-35. Nová švédská nabídka počítá s tím, že by čeští letci v letech 2027 až 2035 využívali méně strojů, ale pronájem by byl levnější.  

České letectvo má v Gripenech prostředky, které mohou také působit proti nepřátelským letounům, ale i jiné technice. Jsou tudíž součástí protivzdušné obrany. | foto: Armáda ČR, Petr Dohnal

„Protože první nabídky nesplňovaly naše očekávání, požádali jsme švédské partnery o nový návrh. Po náročných jednáních jsme nyní dospěli k variantě, která je pro Českou republiku významně výhodnější. Oproti původní nabídce jsme vyjednali slevu přibližně 25 procent,“ uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka.

Švédové chtějí za další pronájem gripenů víc, obrana není s nabídkou spokojená

Součástí nové nabídky ze švédské strany je optimalizace počtu letounů i letových hodin. Nově by česká armáda měla po roce 2027 k dispozici 12 letounů místo současných 14, z toho bude 10 jednomístných a dva dvoumístné.

Pro Českou republiku jde o efektivní řešení, protože postupně od roku 2031 začne do ochrany svého vzdušného prostoru zapojovat i stroje F-35. Česko si objednalo celkem 24 nejmodernějších strojů z USA.

Prvních šest nových stíhaček F-35 mají čeští letci dostat v roce 2029. Zůstanou ale v USA kvůli výcviku. Na mateřské základně v Čáslavi má první stroj přistát až v roce 2031 a všech 24 letounů pak bude v Česku do roku 2035. Do té doby chce obrana využívat stávající letouny Gripen.

Podle švédské nabídky Česká republika za pronájem letounů, servisu a výcviku v letech 2027 až 2035 zaplatí přibližně podle současného kurzu švédské koruny 16,65 miliardy korun včetně DPH. Samotný pronájem přitom podle ministerstva obrany netvoří významnou část nabídky.

Na výši ceny bude mít vliv zejména stáří využívaných letadel, které budou ve službě již třetí dekádu, předpokládají proto i vyšší náklady na údržbu. Zároveň znatelně za posledních dvacet let v odvětví vojenského letectví vzrostly ceny na trhu práce a ceny materiálu.

Žádný vypínač F-35 neexistuje, vyvrací Pentagon. Izrael přidal novou schopnost

Připravovaná smlouva tak podle ministerstva reaguje na vývoj cen v posledních letech, který značně překonal dlouhodobý průměr. Nabídka byla švédskou stranou pro Českou republiku vyjednána stejným způsobem, jako jsou vyjednávány nabídky pro švédské letectvo.

Vzhledem ke stáří „českých gripenů a novým potřebám na jejich operační schopnosti už dříve obrana avizovala, že bude potřeba stroje modernizovat. Česká armáda by za modernizace podle švédského návrhu zaplatila 3,9 miliardy korun včetně DPH. Modernizovat letouny bylo či bude potřeba již v současné periodě pronájmu (v letech 2015 až 2027), a to za téměř 2 miliardy korun včetně DPH.

Upgrade se bude týkat systému identifikace, zabezpečené komunikace, tankování za letu ve dne i v noci nebo možnosti využívání nových zbraňových systémů. Vláda o tom jednala už před rokem.

„V kontextu akvizic pořizovaných a plánovaných schopností, a v oblasti taktického letectva zejména vzhledem k harmonogramu pořízení schopností letounů 5. generace v programu F-35, je z pohledu velení Vzdušných sil AČR aktuální švédská nabídka přijatelná. I s nižším počtem letounů zvládneme plnit úkoly ochrany vzdušného prostoru České republiky,“ uvedl velitel vzdušných sil Petr Čepelka.

Podle něj je bezproblémový přechod na novou platformu důležitý i kvůli zajištění vycvičených pilotů. Jádro skupiny pilotů nových F-35 budou tvořit právě piloti letounů JAS-39 Gripen.

Novou švédskou nabídku nyní obrana spolu s armádou vyhodnocují. Díky pokračování pronájmu si Česko zachová schopnost zajišťovat ochranu svého vzdušného prostoru. K podpisu dohody by mohlo dojít ještě letos.

Kolumbie posiluje ochranu nebe. Nakoupí ze Švédska stíhačky Gripen

České letectvo provozuje švédské stroje JAS-39 Gripen ve variantě C/D od roku 2005, po mnohaletém výběru tehdy jejich pronájem od Švédska otevřel cestu k používání moderní západní techniky.

Na druhou stranu se pro švédský stroj jednalo o jeden z mála exportních úspěchů, kromě ČR a domovské země gripeny pořídily jen Maďarsko, Thajsko, Jihoafrická republika a Brazílie. Nově si stroje v poslední variantě E/F vybrala také Kolumbie.

inc IC NATO natoaktual.cz
zpět na článek