natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Mariňák Allen nic neudělal, uzavřel Pentagon vyšetřování generálské aféry

  23. ledna 2013  8:10
  Velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu John Allen se nedopustil žádných profesních pochybení. Tak zní závěr zvláštní vyšetřovací komise Pentagonu, která očistila čtyřhvězdičkového generála od podezření, že se "nepatřičně stýkal" s jistou Jill Kelleyovou. Ta byla zapletena do milostné aféry kolem dalšího špičkového generála a šéfa CIA Davida Petraeuse.  

  Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

  Na ukončení vyšetřování a očištění Allenova jména by měl brzy reagovat prezident Barack Obama. Ten totiž před vypuknutím skandálu nominoval Allena na vrchního velitele amerických a aliančních sil v Evropě. Po propuknutí aféry ale jeho kandidaturu pozastavil.

  Vrchní velitel

  Nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je přímo zodpovědný za plánování operací vrchního velitelství Aliance v Evropě (SHAPE). Velitel na některém ze dvou strategických velitelství NATO slouží přibližně tři roky.

  Post tradičně obsazují američtí generálové. Velitelství SHAPE je odpovědné za obranu rozsáhlé oblasti od severního Norska až po jižní Evropu, spadají pod něj Britské ostrovy, La Manche a Středozemní moře od pobřeží Atlantiku až po východní Turecko.

  Allen - ženatý otec dvou dětí, se dostal "do řečí" tak nějak náhodou, když se loni v listopadu provalila milostná aféra dalšího vlivného amerického generála a v té době také šéfa CIA Davida Petraeuse. Ten udržoval poměr s Paulou Broadwellovou, dříve blízkou spolupracovnicí a také autorkou jeho životopisu. Petraeus na svůj post okamžitě rezignoval.

  Na Allena se přišlo poté, co si jistá Jill Kelleyová z Floridy stěžovala vyšetřovatelům FBI na nepříjemné anonymní výhrůžné e-maily, které psala právě Broadwellová. Myslela si totiž, že Kelleyová je její sokyní kolem Petraeuse.

  FBI při prověřování její e-mailové komunikace ale narazila také na zprávy, které si Kelleyová vyměnila právě s generálem Johnem Allenem, když v letech 2008 až 2011 sloužil na centrálním velitelství v Tampě. A některé e-maily měly být přinejmenším "koketní". Sám Allen jakékoliv pochybení od počátku odmítal.

  Ministr obrany Leon Panetta poté nařídil důkladné interní vyšetřování Allenova případu. Inspekce nyní podle agentury Reuters případ uzavřela s tím, že Allen se nedopustil ničeho nevhodného.

  Tím však celá záležitost ale nemusí ještě definitivně skončit. Pokud prezident Obama obnoví Allenovu nominaci na vrchního velitele sil NATO v Evropě, může Allen čelit ještě velmi nepříjemným otázkám během slyšení v americkém Senátu. Ten totiž musí nominaci potvrdit.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media