„Spolupráce s Ukrajinou a aktivní zapojení do dodávek proudových motorů přinesla také určité nepříjemnosti, včetně kybernetických a mediálních útoků. Společnost pevně stojí za rozhodnutím svého vlastníka pomáhat Ukrajině. Tyto útoky jsou vnímány jako pokusy o destabilizaci podnikání a narušení významného partnerství. Dokážeme se těmto útokům bránit a pokračujeme ve své misi,“ uvedl výkonný ředitel PBS Pavel Čechal na okraj mezinárodní výstavy obranných technologií Future Forces v Praze.
Zvláště silný byl podle firmy kybernetický útok z minulého týdne, kterým se útočníci snažili neúspěšně odstavit výrobu. Společnosti se podařilo útok ustát a zachovat plný provoz.
Požádala také o spolupráci zpravodajské služby, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) a další specializované organizace pro zajištění maximální bezpečnosti svých systémů. Firma totiž očekává, že po tomto neúspěchu sáhne útočník k mediálním akcím postaveným na falešných datech, vydávaných za informace přímo PBS.
Strojírenská firma obecně platí za špičkového světového výrobce hi-tech pohonných jednotek a komponentů pro letecký průmysl, ale také například dodává kryogenní zařízení do unikátního urychlovače částic CERNu. Dlouhodobě podporuje ukrajinské obránce proti ruské agresi a patří ke klíčovým dodavatelům leteckých motorů pro ukrajinský obranný průmysl.
Ve spolupráci s ukrajinskou společností Ivčenko Progress PBS společně vyvinula nový typ silného proudového motoru AI-PBS-350 pro bezpilotní letouny, které jsou zásadní pro moderní vojenské operace. A dodávky těchto motorů výrazně zlepšují schopnosti ukrajinské armády operovat s moderními bezpilotními systémy.
Firma odhaduje, že nárůst výroby proudových motorů bude mezi roky 2023 a 2024 téměř 300 procent a plánuje výrazně navýšit výrobní kapacity nejen v Česku, ale také v zahraničních pobočkách v USA a v Indii. V roce 2025 společnost očekává tržby 2,8 miliardy korun.
Americká prověrka kvůli F-35
Firma z Vysočiny aktuálně spolupracuje na vývojových projektech s americkým gigantem Lockheed Martin a připravuje s podporou české vlády další významný program s globálně uznávanou společností proudových motorů Pratt & Whitney.
A kvůli tomu firma a její vlastník William Didden museli v posledních čtyřech měsících projít důkladným prověřováním americkou stranou (Security Clearance), které zahrnovalo posouzení serióznosti, technických schopností a dodržování pravidel souvisejících s mezinárodními obchodními sankcemi. Firma se nyní mlže zapojit do projektů souvisejících s výrobou letounů páté generace F-35.
„Nyní začíná realizační fáze projektu, který zahrnuje využití špičkových technologií, jako je 3D tisk a pokročilé tepelné zpracování a další. Cílem je technologický rozvoj a vývoj v PBS pro potřeby Lockheed Martin a USA obecně,“ uvedla společnost v oficiální zprávě.
Počátkem letošního roku přitom firma čelila podezření, že se její proudové motory dostaly do íránských sebevražedných dronů Šahíd, které Rusko každodenně používá k útokům na Ukrajinu. Firma obvinění odmítla a vyšetřování později ukázalo, že šlo o napodobeniny. Že šlo o falešná obvinění potvrdila nepřímo právě i americká prověrka.