natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Finsko podezírá Rusy z narušení svého vzdušného prostoru. Moskva to popírá

  29. července 2020  11:16
  Finské ministerstvo obrany má podezření, že dvě ruské stíhačky Su-27 v úterý odpoledne narušily jeho vzdušný prostor u pobřeží poblíž hlavního města Helsinek. Nad finským územím měly ruské stroje strávit asi dvě minuty. Moskva incident popřela.  

  Ruské letouny Su-27 nad Finským zálivem (24. ledna 2019) | foto: Ilmavoimat

  K incidentu došlo ve Finském zálivu poblíž Helsinek zhruba v 14 hodin místního času (13 hodin SELČ) „a hraniční stráž zahájila vyšetřování“, uvedlo finské ministerstvo obrany v tiskové zprávě.

  Mluvčí ministerstva Niina Hyrskyová uvedla, že ruské stroje „letěly přibližně 500 metrů ve finském vzdušném prostoru asi dvě minuty“. Finské vzdušné síly vyslaly k ruským strojům pohotovostní stíhačky F/A-18 Hornet, aby je identifikovaly.

  Ruské ministerstvo obrany podle finských médií narušení vzdušného prostoru popřelo s tím, že letouny Su-27 letěly z oblasti Karélie do ruské exklávy Kalinigradu přesně podle pravidel a v mezinárodním vzdušného prostoru.

  Letouny ruské Baltské flotily takto skutečně často létají mezi Kaliningradskou oblastí a Ruskem, přičemž jedna z tras vede Finským zálivem. Narušení vzdušného prostoru Finska nejsou přitom ojedinělá. Finské ministerstvo obrany registruje až několik takových incidentů ročně.

  Podobně je na tom i Švédsko. Obě formálně neutrální severské země udržují úzké vztahy s NATO včetně společných vojenských cvičení. V posledních letech čelí zvýšené aktivitě ruského letectva i námořnictva poblíž svých hranic.

  Loni finské vzdušné síly zveřejnily statistiku, podle níž sice počet ruských vojenských operací v mezinárodním vzdušném prostoru nad Finským zálivem mírně poklesl, ale i tak je o třetinu vyšší než před ruskou anexi Krymu v roce 2014 a prudkým zhoršením vztahů mezi Moskvou a Západem.

  Obě země mají se Severoatlantickou aliancí dohodu, která v krizových situacích umožní dostat podporu a pomoc od jednotek NATO. Severské země na oplátku umožní v případě krize v Pobaltí například „hostování“ aliančních letounů či pohyb vojenských sil přes své území.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media