K incidentu došlo ve Finském zálivu poblíž Helsinek zhruba v 14 hodin místního času (13 hodin SELČ) „a hraniční stráž zahájila vyšetřování“, uvedlo finské ministerstvo obrany v tiskové zprávě.
Mluvčí ministerstva Niina Hyrskyová uvedla, že ruské stroje „letěly přibližně 500 metrů ve finském vzdušném prostoru asi dvě minuty“. Finské vzdušné síly vyslaly k ruským strojům pohotovostní stíhačky F/A-18 Hornet, aby je identifikovaly.
Ruské ministerstvo obrany podle finských médií narušení vzdušného prostoru popřelo s tím, že letouny Su-27 letěly z oblasti Karélie do ruské exklávy Kalinigradu přesně podle pravidel a v mezinárodním vzdušného prostoru.
Letouny ruské Baltské flotily takto skutečně často létají mezi Kaliningradskou oblastí a Ruskem, přičemž jedna z tras vede Finským zálivem. Narušení vzdušného prostoru Finska nejsou přitom ojedinělá. Finské ministerstvo obrany registruje až několik takových incidentů ročně.
Podobně je na tom i Švédsko. Obě formálně neutrální severské země udržují úzké vztahy s NATO včetně společných vojenských cvičení. V posledních letech čelí zvýšené aktivitě ruského letectva i námořnictva poblíž svých hranic.
Loni finské vzdušné síly zveřejnily statistiku, podle níž sice počet ruských vojenských operací v mezinárodním vzdušném prostoru nad Finským zálivem mírně poklesl, ale i tak je o třetinu vyšší než před ruskou anexi Krymu v roce 2014 a prudkým zhoršením vztahů mezi Moskvou a Západem.
Obě země mají se Severoatlantickou aliancí dohodu, která v krizových situacích umožní dostat podporu a pomoc od jednotek NATO. Severské země na oplátku umožní v případě krize v Pobaltí například „hostování“ aliančních letounů či pohyb vojenských sil přes své území.