„Je to důležitý symbol, který rámuje dosavadní partnerství a vytváří prostor pro budoucí spolupráci,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS), který v Británii zastupuje ČR na summitu Evropského politického společenství.
Česká republika se tak připojila k více jak dvacítce zemí, které už podobnou dohodu s Ukrajinou mají, například Německo, Francie, Británie, Itálie, Japonsko nebo USA.
Smlouva nepředstavuje právně závaznou mezinárodní dohodu. Podle premiéra Fialy jde o symbolické gesto a důkaz další podpory v oblastech vojenské či ekonomické spolupráce, humanitární pomoci a také následné pomoci při rekonstrukci poválečné Ukrajiny.
Dohoda, která by měla platit deset let, není právně závaznou mezinárodní smlouvou a nenahrazuje plnohodnotné členství Ukrajiny v NATO.
„Je to další krok v posilování spolupráce mezi ČR a Ukrajinou. S našimi zkušenostmi v přístupových jednáních můžeme Ukrajincům pomoci v přístupovém procesu do Unie, který je pro ně velmi důležitý,“ vysvětlil premiér. Připomněl, že právě ekonomické nebo vojenské spolupráci se věnovala valná část mezivládních konzultací počátkem tohoto týdne v Praze.
„Jsem vděčný České republice, že pomáhá bránit svobodu a životy Ukrajinců,“ vedl po podpisu dohody ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina a Česká republika podle něj prohloubí spolupráci ve vojensko-technické oblasti, včetně malorážové a velkorážní munice, potenciální výroby palných a lehkých zbraní, bezpilotních letounů, elektronického boje a těžké vojenské techniky. Česko podle jeho lov také bude pokračovat ve výcviku ukrajinských obránců a podporovat obnovu, rekonstrukci a rozvoj ukrajinského Dnipra a celé oblasti.
Česko postaví na Ukrajině muniční továrnu a spustí montáž útočných pušek |
Během vzájemných česko-uktrajinských konzultací byly například podepsány dohody, že na Ukrajině vznikne nová továrna na výrobu malorážové munice. Technologii zajistí český výrobce Sellier&Bellot. Česká zbrojovka zase na Ukrajině spustí montáž útočných pušek BREN 2.
České ministerstvo zahraničí se později ohradila pro některým dezinformacím, které se v souvislosti s podpisem dohody začaly šířit na sociálních sítích. Podpis právně nezávazné dohody podle ministerstva v žádném případě neznamená, že by bylo Česko nějak přímo vtaženo do války na Ukrajině.
„Dohoda neznamená, že čeští vojáci budou bojovat na Ukrajině. Podpora napadené země v obraně proti agresorovi nedělá z podporovatele stranu konfliktu,“ zdůraznilo ministerstvo. Vojenská podpora Ukrajiny podle něj nevylučuje hledání řešení, jak konflikt ukončit.
Úřad rovněž odmítl, že uzavření dohody způsobí eskalaci konfliktu s Ruskem a Česko se stane terčem ruských útoků. Moskvě podle ministerstva zahraničí nevyhovuje, že se Česká republika stala členem euro-atlantického společenství a rádo by do tohoto prostoru vrátilo svůj vliv.