natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Experti: Iráčané udělali další krok ke stabilitě

  17. října 2005  12:30
  Výsledky všeobecného referenda o nové irácké ústavě zatím nejsou známy. Pozorovatelé však předpokládají, že ústava přijata bude. Irák ale čeká ještě dlouhá cesta ke stabilitě, shodují se experti. Přijetí ústavy je podle nich důležitý krok.  

  Referendum mělo podle odborníků mimořádně klidný průběh. Bezpečnost zajišťovaly tisíce příslušníků iráckých ozbrojených složek i koaličních sil. Referendum sledoval na místě i český velvyslanec v Iráku Petr Voznica. Rozhovor s ním o průběhu plebiscitu připravujeme.

  Petr Voznica, český velvyslanec v Iráku, bývalý velitel Sil územní obrany a velvyslanec v Litvě
  Myslím, že jde o velmi významnou událost v historii Iráku. Všechny zainteresované strany vynaložily maximální úsilí, aby referendum o ústavě proběhlo hladce. Musíme však počkat na výsledky.

  Ústava pravděpodobně přijata bude, ale tím proces zdaleka nekončí. Z nových parlamentních voleb vzejdou poslanci a vláda s legitimním mandátem. Už nepůjde o provizorní vládu. Nový parlament začne připravovat další dodatky k ústavě, možná ústavu novou. Politický proces stabilizace Iráku proto bude ještě velmi složitý a zajímavý.

  Jan Eichler, historik z Ústavu mezinárodních vztahů
  Přijetí ústavy bude pouze začátek dlouhé cesty k budování Iráku. Výsledek referenda ovlivní do jisté míry i celý Blízký východ.

  Výsledkem referenda by však neměla být legitimizována americká intervence v roce 2003. Od té doby uběhlo už dva a půl roku a vezměte si, kolik za tu dobu zemřelo koaličních vojáků. Nikdo si zatím ani netroufl spočítat kolik obětí a škod bylo na irácké straně. Přijetí ústavy navíc není definitivním odvrácením hrozby možného rozpadu Iráku.

  Vladimír Nálevka, historik z Univerzity Karlovy v Praze a člen České euroatlantické rady
  Průběh referenda ukazuje, že irácká společnost už je unavena neustálými rozbroji a přeje si klid. Věřím, že ústava může být cestou ze slepé uličky, ve které se nyní Irák nachází. Nejsem ale přílišným optimistou, že to bude začátek demokracie v Iráku, spíše to bude začátek konce nestability země.

  Petr Suchý, Mezinárodní politologický ústav
  Zdá se, že úspěšné hlasování o ústavě lze označit za jeden z historických milníků na cestě postupné stabilizace Iráku.

  Jde o významný úspěch demokratických sil v Iráku a v nemalé míře nelze upřít zásluhy ani Bushově administrativě. Je si však třeba uvědomit, že jde stále spíše jen o začátek než o definitivní nastolení pořádku a klidu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media