natoaktual.cz

Máme prvotřídního zabijáka dronů, pochlubil se výrobce po testování v poušti

18. prosince 2024  19:31
Během náročných zkoušek dokázal zneškodnit blížící se dron hned při prvním průletu. Kanadská pobočka koncernu Rheinmetall se pochlubila novým „zabijákem“ bezpilotních letounů. Autonomní pozemní platforma je určena pro ničení rychle se pohybujících dronů na velmi krátkou vzdálenost, od 50 do 800 metrů.  

Protidronový systém na bezosádkové platformě Mission Master XT. | foto: Rheinmetall Canada

Systém vyvinula společnost Rheinmetall Canada a skládá se z dálkově ovládané zbraňové stanice Rheinmetall Fieldranger Multi se dvěma minikanony Dillon Aero M134D, radaru, optoelektronických přístrojů a systému pro vyhledávání a sledování cílů založeného na umělé inteligenci.

Jako platforma slouží malé bezosádkové čtyřkolové terénní vozítko Mission Master XT.

„Tento pokročilý vrstvený obranný systém je schopen zasáhnout více hrozeb s ohromnou palebnou silou. Nabízí multidoménové schopnosti, které fungují s přesností při detekci, sledování a zasahování vzdušných a pozemních hrozeb,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Firma se pochlubila, že systém prokázal své schopnosti během cvičení Red Sands III, které společně pořádalo americké Centrální velitelství (CENTCOM) společně s ozbrojenými silami Saúdské Arábie. Unikátní cvičení zaměřené na boj proti bezpilotním leteckým systémům (C-UAS) proběhlo na střelnici Shamal 2 na severovýchodě Saúdské Arábie už v září, ale teprve nyní bylo možné zveřejnit podrobnosti.

V závěrečné fázi cvičení bylo připraveno pět náročných scénářů, které simulovaly reálné hrozby. Ve všech scénářích byly schopnosti testovaných systémů hodnoceny proti vícerotorovým dronům skupiny 2 a 3 a letounům s pevnými křídly skupiny 3. Systém Rheinmetallu v testech zasáhl všechny drony a úspěšně zneškodnil každý vícevrtulový dron už při prvním průletu. Takové skóre byly schopné dosáhnout jen podstatně dražší pokročilé raketové systémy.

Sledovací zařízení řízené umělou inteligencí přitom dokázalo detekovat a klasifikovat bezpilotní letouny dlouho předtím, než se přiblížily a posléze byly zasaženy, a to i v prašných pouštních podmínkách a za špatné viditelnosti.

Systém protivzdušné obrany ultra krátkého dosahu firma navrhovala jako poslední linii obrany proti malým nízko letícím a rychle se pohybujícím dronům. Cíle dokáže zneškodnit na vzdálenost v rozmezí 50 až 800 metrů.

inc natoaktual.cz
zpět na článek