natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda chystá nákup bojových dronů a buduje novou speciální jednotku

  16. ledna 2020  15:48
  Velení armády s ministerstvem obrany intenzivně připravují nákup nových průzkumných a bojových dronů, které bude možné kromě senzorů také vyzbrojit. Stroje o váze do 1200 kilogramů chce pořídit v letech 2022 až 2024, potvrdil náčelník Generálního štábu Aleše Opata. V Prostějově kvůli tomu vzniká nový 533. prapor bezpilotních systémů.  

  Bezpilotní RQ-11B Raven | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Posunujeme se do nové dimenze technologií, které by měla česká armáda mít,“ prohlásil Opata při slavnostním nástupu u příležitosti vzniku nové jednotky. Ta by měla postupně čítat až 300 vojáků a armádní velení u ní chce soustředit všechny bezpilotní systémy, které dosud používá.

  FOTOGRAFIE

  Znak nového 533. praporu bezpilotních prostředků
  Bezpilotní ScanEagle z výzbroje 533. praporu bezpilotních prostředků
  Náčelník generálního štábu Aleš Opata při slavnostním nástupu ke vzniku 533....
  Nový 533. prapor bezpilotních prostředků zavádí nové kvadroptéry

  Akviziční proces na nákup bojových dronů, na které bude možné kromě optoelektronických a radiologických senzorů instalovat také zbraňové systémy, odstartuje podle Opaty v roce 2022.

  Kolik takových letounů pořídí Opata zatím neupřesnil. Půjde však minimálně o jeden takzvaný komplet, který obvykle obsahuje několik strojů. „To zatím není předmětem veřejné diskuse. My ten projekt nyní připravujeme,“ uvedl pouze.

  Podle Petra Šnajdárka z odboru vojskového průzkumu a elektronického boje je jisté, že půjde o víceúčelové letouny takzvané střední kategorie o váze do 1200 kilogramů. Vybaven bude také systémy pro elektronický boj. Dosud čeští vojáci používají bezpilotní stroje do 25 kilogramů.

  Kromě toho připravuje ministerstvo obrany a armáda také nákup „sebevražedných“ průzkumných a útočných dronů schopných létat v takzvaných rojích (swarming). Půjde o malé, přenosné a relativně levné drony doplněné o výbušninu či takzvanou „loudavou munici“ (loitering munition), které mohou provádět vzdušný průzkum a v případě odhalení důležitého cíle je lze využít k jeho okamžitému zničení.

  „Dokončili jsme marketingový průzkum a zahájili jsme práci na akvizičním procesu. Nejde jen o munici, ale o celý systém. Chceme zapojit i domácí obranný průmysl. Akvizice by mohla začít letos,“ konstatoval Šnajdárek.

  S pixely ve znaku

  Nový prapor bezpilotních prostředků vznikl v Prostějově oficiálně od 1. ledna na základech základech tamní roty 102. průzkumného praporu. Ve znaku má písmeno „V“, které symbolizuje bezpilotní letouny, „meč“ jako symbol bojového použití a „pixely“ představující informace, které má jednotka získávat. Počátečních operačních schopností by měl prapor dosáhnout v říjnu 2020 a plných operačních schopností pak v lednu 2025.

  Podle Opaty patří budování a vyzbrojování této jednotky mezi priority. „Je to budoucnost. Válku vyhrává ten, kdo má informace,“ řekl. Postupně prapor bude soustřeďovat všechny bezpilotní systémy používané v armádě a na starost bude mít i analýzu získávaných dat.

  „Čeká nás řada úkolů v rámci přípravy pro nasazení v zahraničních operacích a také přípravy pro zapojení do Integrovaného záchranného systému. Ale primární je personál a jeho výcvik,“ konstatoval pověřený velitel 533. praporu Jan Štrbík.

  Armáda má nyní ve výzbroji několik typů menších průzkumných dronů. Mezi první, které vojáci začali před lety používat, patří RQ-11B Raven startující vyhozením z ruky. „Zaškolení trvá několik několik týdnů. Jsou tam základy meteorologie, aerodynamiky a samotný letový výcvik. Provádí se už tady u nás, protože máme oprávnění od výrobce,“ popsal jeden z operátorů Martin S.

  Nové kvadroptéry

  Mezi nejnovější, které armáda teprve zavádí, patří unikátní kvadroptéry speciálně upravené Vojenským technickým ústavem. Jsou vybavené kamerou z mnohonásobným optickým přiblížením, což významně zlepšuje kvalitu obrazu. Ve vzduchu vydrží asi 40 minut do vzdálenosti až 7 kilometrů.

  „Slouží k průzkumu prostoru, prohledávání zón, doprovodu jednotek, patrol, vyhodnocení boje, účinků palby. Hodí se do zastavěných oblastí, Raven je zase lepší v otevřených prostorech,“ podotkl další z operátorů Marek Č.

  PŘEHLED: Drony ve službách české armády

  Dosud největšími bezpilotními letouny v české armádě jsou stroje ScanEagle, které čeští vojáci prakticky nepřetržitě používají pro podporu pozemních sil v Afghánistánu. S rozpětím 3,1 metru a maximální vzletovou hmotností 25 kilogramů patří sice do kategorie „malých“, dolétnou však až na vzdálenost přes 100 kilometrů a vydrží ve vzduchu přes 20 hodin.

  Deset kusů - jeden komplet dostala česká armáda před lety darem od americké vlády v rámci boje proti terorismu. Loni objednala další modernizovaný komplet systému ScanEagle, který nahradí stávající stroje. Dodávky jsou plánovány letos.

  Základní výcvik pilota-operátora pro tento typ dronů trvá asi tři měsíce. „Probíhá přímo u výrobce v USA. Školení pro techniky je o měsíc kratší. Získání zkušeností pak zabere další čas,“ pospal jeden z operátorů Jan H.

  Připomněl, že pro takový typ letounu musejí mít operátoři průkazy vojenského letce a procházet pravidelnými zkouškami. Stroje ScanEagle podle něj patří mezi velmi užitečné průzkumné prostředky. Sám stroje pilotoval během tří nasazení v Afghánistánu.

  „Díky vytrvalosti a doletu je to ideální prostředek, dobrá podpora pro kluky na zemi. Sice nepřečteme poznávací značku auta, ale bezpečně rozpoznáme, co třeba nese postava v ruce - jestli je to lopata nebo zbraň,“ dodal.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media