Podle Cavo Dragoneho mají společné odstrašení a obrana strategický význam v době rostoucích globálních výzev. Klíčovou roli mají proto přípravy na potenciální konflikty jako základní nástroj pro zajištění míru. „Příprava na válku je naší vakcínou pro udržení míru,“ prohlásil Cavo Dragone.
Admirál Cavo Dragone, který je v čele vojenského výboru od letošního ledna, to uvedl s odkazem na historický význam dnešního data – 14. května, kdy v roce 1796 britský lékař Edward Jenner provedl první úspěšnou vakcinaci proti neštovicím, čímž položil základy moderní imunologie. Tato událost podle něj symbolizuje sílu předvídavosti, přípravy a inovace – principy, které jsou klíčové i pro poslání NATO zajišťovat mír a bezpečnost.
Česko už není v obranných výdajích na chvostu, potvrdila výroční zpráva NATO |
„Pokud nebudeme pokračovat v investicích do této ‚vakcíny‘ odstrašení, vystavujeme se zvýšenému riziku nestability a zbytečně se stáváme zranitelnými vůči hrozbám,“ varoval.
Schůzka Vojenského výboru NATO v Bruselu je přípravou pro nadcházející červnový summit Aliance v Haagu. Česko zastupuje náčelník generálního štábu Karel Řehka. Současně také v Turecku začíná dvoudenní schůzka ministrů zahraničí členských zemí.
Dragone zdůraznil, že NATO musí pokračovat v posilování svých obranných schopností a investovat do budoucnosti, aby bylo připraveno čelit současným i budoucím hrozbám.
„Cena za bezpečnost je zanedbatelná ve srovnání s cenou vedení války a následné obnovy,“ uvedl. Vyzval proto všechny členské státy, aby zvýšily své investice do obrany, a ocenil ty, které již podnikly kroky nebo zvažují navýšení rozpočtů na obranu. Obecně se očekává, že se Aliance na summitu v Haagu dohodne na zvýšení obranných výdajů na minimálně 3 % HDP.
Mezi klíčové priority, kterým se NATO nyní věnuje, admirál zařadil pokračující podporu Ukrajině v jejím boji proti ruské agresi a právě přípravu na nadcházející summit. „Naše podpora Ukrajině zůstane neochvějná, aby mohla Kyjev jednou usednout k vyjednávacímu stolu z pozice síly,“ zdůraznil.
V projevu také přirovnal vývoj NATO k řecké metafoře „APEROIGON“ – tvaru, který se s rostoucím počtem stran postupně mění v kruh, symbolizující neomezenou, plynulou a nekonečnou jednotu. „Jak NATO získává více členů, více odborných znalostí a vhledů, přibližujeme se tomuto ideálu – stáváme se kruhem přátel a nepřekonatelné síly,“ uvedl.
Cavo Dragone rovněž citoval zesnulého papeže Františka: „Skutečný voják není ten, kdo miluje válku, ale ten, kdo tak miluje mír, že je ochoten za něj bojovat.“