Doupovem otřásají největší manévry české armády

7. prosince 2011  15:33
Přes tisíc vojáků se zapojilo do největšího letošního cvičení české armády Cooperative Effort 2011, které vrcholí na Doupově. Manévry jsou zároveň poslední přípravou další jednotky provinčního rekonstrukčního týmu pro misi v afghánském Lógaru.  
Výbuch nastražené nálože během největšího letošního cvičení české armády Cooperative Effort 2011 na Doupově | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Vojáci 4. brigády rychlého nasazení během největšího letošního cvičení české Výbuch nastražené nálože během největšího letošního cvičení české armády Přepadení patroly během největšího letošního cvičení české armády Cooperative Úder bitevních vrtulníků Mi-24/35 během největšího letošního cvičení české Vojáci 4. brigády rychlého nasazení během největšího letošního cvičení české Velitelské stanoviště během největšího letošního cvičení české armády Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s ministrem obrany Alexandrem Odsun zraněných vrtulníkem během největšího letošního cvičení české armády Obrněnce Pandur ničí povstalecké stanoviště během největšího letošního cvičení

Dvoutýdenní cvičení je pro českou armádu letos tím největším. Účastní se ho zhruba 1 100 vojáků především ze 4. brigády rychlého nasazení. Na Doupově mají vojáci 300 kusů techniky včetně obrněných transportérů Pandur.

Akce je poslední velkou prověrkou vojáků v pořadí deváté jednotky českého provinčního rekonstrukčního týmu před jejím odjezdem do Afghánistánu. Intenzivně proto procvičují všechny možné situace, do kterých se mohou během nasazení v Lógaru dostat.

Fotografie

Úder bitevních vrtulníků Mi-24/35 během největšího letošního cvičení české
Výbuch nastražené nálože během největšího letošního cvičení české armády
Odsun zraněných vrtulníkem během největšího letošního cvičení české armády
Vojáci 4. brigády rychlého nasazení během největšího letošního cvičení české

Tři stovky vojáků odjedou už v únoru vyzbrojeny novými útočnými puškami CZ 805 BREN. Vojenský prostor tak v těchto dnech z cvičných důvodů simuluje afghánskou provincii. "Vojáci prokázali, že jsou na misi dobře připraveni a že jejich velitelé jsou lidé na svých místech. Všem přeji šťastný návrat po splnění půlroční mise v afghánském Lógaru," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra, který cvičení sledoval.

Aby byly podmínky co možná nejreálnější, zhruba 800 jejich kolegů z dalších jednotek představuje spojence, afghánské vojáky a policisty, místní obyvatele i povstalce Talibanu.

"Jsme v kontaktu s našimi jednotkami nasazenými v Afghánistánu a snažíme se maximálně realisticky rozehrát všechny situace, které tam mohou naše vojáky potkat. Do scénáře přenášíme nejnovější poznatky o taktice protivníka," konstatoval velitel 4. brigády rychlého nasazení a vedoucí cvičení Miroslav Hlaváč.

Výcvik je podle jeho slov zaměřen na útoky nástražnými systémy i komplexní útoky povstalců, aby byla jednotka připravena na nejhorší možné scénáře a varianty.

"Podmínky jsme i v dalších ohledech přiblížili realitě nejen užitím místních názvů, ale i maximálním využitím vojáků s čerstvými zkušenostmi z Afghánistánu. Simulujeme skutečné reálné prostředí ve všech rovinách včetně obtíží v komunikaci v mezinárodním prostředí či při kontaktu s jinými kulturami," dodal Hlaváč.

I proto je do cvičení nasazen tak masivní počet lidí a techniky, včetně mnoha specifických odborností od ženistů a dělostřelců, přes vojenské policisty, zdravotníky, specialisty elektronického boje a průzkumu až po letectvo.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.