natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Do Česka překvapivě přiletěly izraelské stíhačky

  22. září 2011  15:13
  Návštěvníky nadcházejících Dnů NATO v Ostravě čeká velké překvapení. Uvidí dva bojové letouny F-15 z Izraele, které již přistály na ostravském letišti. Z bezpečnostních důvodů organizátoři víkendové show účast izraelského letectva do poslední chvíle tajili.  

  Bojový letoun F-15D BAZ izraelského letectva přistává na letišti v Mošnově | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Až do čtvrtečního poledne organizátoři Dnů NATO v Ostravě úzkostlivě tajili název sedmnáctého účastníka. Je jím Izrael, který do Ostravy vyslal dva bojové letouny F-15D BAZ a transportní stroj C-130 Hercules.

  Během letu izraelské stroje doplnily palivo z doprovodného letounu, který se po krátké zastávce v Ostravě a vyložení materiálu zase vrací do Izraele. Na mošnovské letiště izraelské stíhačky dosedly krátce před patnáctou hodinou.

  "Jedná se o izraelskou premiéru na Dnech NATO v Ostravě a teprve druhé představení izraelských strojů na českém území," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které show organizuje. Dosud se izraelské letectvo představilo pouze na letecké show CIAF v Brně-Tuřanech v roce 2004.

  Dny NATO v Ostravě
  Vstup je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Účast na Dnech NATO v Ostravě bude jedinou letošní prezentací izraelského letectva v celé Evropě. O účasti organizátoři akce jednali podle Pavlačíka několik let. "Velice nás těší, že právě letos budeme moci našim návštěvníkům nabídnout další bonbonek," řekl Pavlačík.

  Vzpomínka na pomoc Československa
  Na statice si budou moci návštěvníci v sobotu a v neděli prohlédnout dva letouny F-15D ze 106. letky ze základny Tel Nof nedaleko Tel Avivu. Právě 106. letka byla zapojena do operace "Důvěrné Izrael", během které v poválečných letech 1948-1949 tehdejší Československo pomáhalo nově vznikajícímu židovskému státu s vyzbrojováním.

  Československá pomoc tehdy umožnila zformování izraelských vzdušných sil a do značné míry přispěla k izraelskému vítězství ve válce o nezávislost, kterou vedl po útoku arabských sousedů ihned po svém vzniku v roce 1948.

  "Nejen díky této pomoci existují mezi Izraelem a Českou republikou dodnes velmi vřelé vztahy, kterým také z části vděčíme za izraelskou účast," konstatoval Pavlačík. Operaci "Důvěrné Izrael" bude přímo na Dnech NATO v Ostravě připomínat také výstava, rozmístěná u izraelských letounů.

  Tam diváci mohou vidět také prezentaci záchranné a pátrací vrtulníkové jednotky Unit 669, která je považována za jednu z elitních složek izraelského letectva.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media