natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Do armády nastoupily dvě stovky nováčků, čeká je tříměsíční dril

  9. ledna 2012  19:38
  K armádě v lednu nastoupilo 206 nových vojáků. Čeká je tvrdý tříměsíční výcvik. Pak se z nich stanou profesionálové. Další posily dostane armáda v dubnu.  

  Česká armáda - ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Armáda dva roky kvůli finančním škrtům zájemce o službu odmítala. Teprve loni na podzim obnovila nábor nových profesionálů. Aby "nezestárla" potřebuje armáda ročně přijmout až 600 nových lidí.

  "Jedenadvacet nováčků nastupuje přímo k vojenským útvarům a zařízením, zbývajících 185 mužů a žen v těchto dnech zahájilo ve Vyškově základní výcvik," uvedla tisková služba ministerstva obrany.

  Základní výcvik se před časem prodloužil z dřívějších šesti týdnů na tři měsíce. Budoucí profesionálové tak procházejí delším, všestrannějším a hlavně tvrdším výcvikem než bylo zvykem. Armáda se při jeho skladbě inspirovala i zkušenostmi amerických a britských jednotek.

  Nováčci musejí zvládnout pořadovou přípravu, základy střelby, taktiky a topografie. Kromě toho je čeká zdravotnické minimum i tělesná příprava. Po každé ze čtyř fází výcviku je čekají postupové zkoušky.

  Z celkového počtu nyní k armádě nastupuje šest žen. Noví profesionálové nejčastěji zamíří k jednotkám na místa řidičů (47), střelců (45) a operátorů (25). Nechybějí ale ani dělostřelci (13) nebo člen orchestru, kuchař, odmořovač či psycholog.

  Podle ředitelky odboru doplňování personálu Lenky Šmerdové nastoupí dalších 240 nováčků do armády v dubnu. Zájem o službu v armádě je podle ní sice velký, armádě přesto dlouhodobě chybějí některé profese. V současnosti především řidiči nákladních automobilů.

  Další nábory nováčků by se měly uskutečnit v červenci a říjnu. Zájemce o službu v armádě musí absolvovat výběrové řízení složené ze zdravotní prohlídky, psychotestů a zkoušky fyzické zdatnosti. Pokud uspěje, následuje motivační a profesní pohovor.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media