natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pásové obrněnce pro českou armádu ukážou výrobci široké veřejnosti

  13. září 2017  11:44
  Nadcházející víkendové Dny NATO v Ostravě nabídnou veřejnosti unikátní možnost vidět hned tři typy pásových bojových vozidel pro pěchotu, ze kterých v současnosti ministerstvo obrany pro armádu vybírá nástupce dosluhujících a zastaralých vozidel BVP-2 sovětské výroby.  
  Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
  galerie Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé Obrněnec CV90 během armádních testů na Libavé Obrněnec CV90 během armádních testů na Libavé Staré BVP-2 během armádních testů pásových obrněnců na Libavé Staré BVP-2 během armádních testů pásových obrněnců na Libavé Armádní testy pásových obrněnců na Libavé Náčelník generálního štábu Josef Bečvář během armádních testů pásových obrněnců... Obrněnec CV90 z bezosádkovou věží během armádních testů na Libavé Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

  Na mošnovském letišti se o víkendu návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě představí hned tři typy, ze kterých by mohl v následujících měsících vzejít nástupce dosluhujících bojových vozidel pěchoty BVP-2.

  „Veřejnost si tak může porovnat, z čeho armáda vybírá,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které největší bezpečnostní show v Evropě organizuje.

  Dny NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 16. a 17. září. Účast dosud potvrdilo 17 zemí a NATO. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc návštěvníků. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo 130 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Půjde o tři vozidla, která česká armáda v létě intenzivně testovala na Libavé - Ascod, Lynx a Puma (psali jsme v článku zde).

  Německé pozemní síly budou poprvé prezentovat nové bojové vozidlo pěchoty Puma, které se ve své třídě vyznačuje bezkonkurenční ochranou posádky a postupně nahrazuje stárnoucí vozidla Marder. Na výrobě Pumy se podílí firma Rheinmetall, jež ve své expozici ukáže také další obrněnec Lynx.

  V dynamické ukázce se pak bude prezentovat také vozidlo ASCOD výrobce General Dynamics. To bylo na Mošnově k vidění již loni, letos se však premiérově představí s bezosádkovou zbraňovou stanicí.

  Smlouvu na dodávku minimálně 210 kusů nových obrněnců za 50 miliard korun chce ministerstvo obrany podepsat příští rok, aby v roce 2020 mohly začít dodávky prvních kusů. Přezbrojena jimi bude především 7. mechanizovaná brigáda z Hranic.

  Polsko vyšle speciální síly

  Pozemní síly obecně budou mít podle organizátorů na letošních Dnech NATO významné zastoupení. Kromě německé armády, která vyšle také tank Leopard 2, připravuje širokou prezentaci Slovensko. To je letos speciálním partnerským státem akce.

  Do Ostravy tak vyšle dělostřelecké jednotky a jednotky protivzdušné obrany. Stranou nezůstanou ani civilní bezpečnostní složky. „Naše akce klade důraz na přiblížení mezinárodní bezpečnostní spolupráce. Společná historie i úzké bezpečnostní vazby budou demonstrovány mimo jiné i v dynamických ukázkách zástupců celních správ a policejních sborů obou zemí,“ zdůraznil Pavlačík.

  Fotografie

  Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé
  Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé
  Obrněnec CV90 s osádkovou věží během armádních testů na Libavé
  Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé

  Historicky zatím největší účast pozemních sil ze tří zemí zkompletuje Polsko, které na akci ukáže své speciální síly. Konkrétně půjde o jednotku AGAT. Ta je předurčena k provádění diverzních akcí v týlu nepřítele.

  Premiérově s sebou přiveze obrněná vozidla Oshkosh M-ATV. Obrněné vozidlo spadající do kategorie MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), je tak konstruováno, aby odolalo nástražným výbušným zařízením či přepadům, přičemž popudem k jeho vývoji byly operační zkušenosti z mise v Afghánistánu.

  Polské speciální síly jsou už tradičně oblíbeným účastníkem akce. „Účast elitních jednotek zcela naplňuje naši snahu prezentovat na Dnech NATO moderní prostředky, které jsou reálně používány k zajištění naší bezpečnosti,“ dodal Pavlačík.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu