natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

  14. září 2019  8:17
  Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž létající tygři ozvláštňují použitím dýmovnic, kterými na nebi čarují působivé obrazce. Vystoupením na Dnech NATO v Ostravě uzavřou svou nabitou letošní sezonu.  

  Britská parašutistická skupina Tigers | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „The Tigers se k nám vrací po třech letech a určitě budou chtít navázat na své působivé vystoupení z roku 2016,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které největší bezpečnostní přehlídku v Evropě o víkendu 21.-22. září na mošnovském letišti organizuje.

  Fotografie

  Akrobatická skupina The Tigers britské armády
  Akrobatická skupina The Tigers britské armády
  Akrobatická skupina The Tigers britské armády
  Akrobatická skupina The Tigers britské armády

  Seskoky výsadkářů sice nejsou na Dnech NATO v Ostravě výjimečné, britské The Tigers (Tygři) lze ale označit za regulérní akrobatický tým.

  Při seskoku bývají totiž vybaveni dýmovnicemi, které divákům umožňují sledovat dráhu letu a zároveň s nimi vytvářejí působivé vizuální efekty.

  Podle Pavlačíka ale musí mít diváci pochopitelně na paměti, že vystoupení britských parašutistů bude ve větší míře, než u ostatních letových ukázek, závislé na počasí, především na oblačnosti a větru.

  Akrobatický tým the Tigers patří pod pozemní síly Spojeného království (Royal Army) a zaměřuje se na kontaktní padákové formace či takzvané „Wingsuit“, tedy létání se speciálními obleky, které jim umožňují vzduchem plachtit tak, jako třeba veverkovité poletuchy nebo netopýři.

  DNY NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast už potvrdilo 15 zemí. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Skupina The Tigers oficiálně vznikla v roce 1986 a původně nesla jméno „Flying Dragons“ (Létající draci). Příslušníci skupiny se rekrutují z Královského regimentu princezny z Walesu.

  Výcvik je osmistupňový a už první úroveň znamená zkušenost v rozsahu zpravidla 25 seskoků. Během výcviku se průběžně zvyšuje hladina, ze které parašutisté skáčou.

  „Display jumpers“, tedy ti členové týmu, kteří působivými seskoky reprezentují britskou armádu na různých přehlídkách, mají za sebou všichni minimálně 200 seskoků. Dlouholetý velitel týmu Ian Wicks například přes 450 seskoků a lídr předváděcí formace Frank Millerick přes 2 300.

  Na Dnech NATO nebude mít britská skupina k dispozici svůj vlastní letoun a tak je k seskoku vynese vrtulník Mi-17 z Centra leteckého výcviku Pardubice. Pro britské tygry bude seskok nad mošnovským letištěm zároveň posledním vystoupením v jejich letošní nabité sezoně.

  Zajímavostí je, že armádní tým po celou dobu své existence získává velkou část financí na své aktivity od soukromých sponzorů, které pak při seskocích propaguje logy na padacích i velkými reklamními „vlajkami“, které parašutisté během letu rozvinou.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)