natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Generálka na Dny NATO vrcholí

  20. září 2019  11:14
  Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády ČR. Organizátoři slibují opět atraktivní podívanou na zemi i na nebi.  

  Dny NATO v Ostravě. Akrobatická skupina Patrouille de France | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Patrouille de France

  Poprvé v devatenáctileté historii se na mošnovském letišti představí hned tři akrobatické skupiny. Premiérově také nejstarší a jedna z nejprofesionálnějších - Patrouille de France létající v osmičlenné formaci na strojích Alpha Jet. Řada expertů ji řadí mezi absolutní světovou špičku. Své první představení předvedla skupina již v roce 1931.

  Midnight Hawks

  Finská akrobatická skupina Midnight Hawks (v překladu Půlnoční jestřábi) se na mošnovským letištěm představí se čtveřicí strojů Hawk Mk.51. Kvalitou techniky pilotáže si v ničem nezadá se slavnou britskou skupinou Red Arrows létající také na strojích Hawk.

  PC-7 Demo Team

  Třicetileté výročí od založení letos slaví švýcarský armádní tým létající v devítičlenné formaci s vrtulovými stroji PC-7. V České republice se představí poprvé od roku 1995.

  Partnerské Rumunsko

  Jako speciální speciální partnerský stát Rumunsko v Mošnově představí armádní obrněná vozidla. Od tanku TR-85, přes kolové obrněné vozidlo Piranha až po samohybný pásový protiletadlový kanon Gepard. V letových ukázkách pak rumunské letectvo předvede stíhačku MiG-21, cvičný letoun IAR 99 Soim a vrtulník IAR 330 Puma.

  Američtí obři

  Tradičně velkým diváckým lákadlem je takzvaná “velká” statika. Tu letos obstarávají obří transportní C-5M Super Galaxy, strategický bombardér B-52H Stratofortress a létající tanker KC-135 Stratotanker.

  Světová premiéra L-39NG

  Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého nástupce legendárního stroje Albatros. Letoun se divákům představí na statické ukázce i s podvěšenými zbraňovými systémy.

  Hromadný seskok

  DNY NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na veřejnosti. Příslušníci 43. výsadkového praporu z Chrudimi a členové jednotky AGAT polských speciálních sil chtějí takto připomenout 20 let spojenectví obou států v Severoatlantické alianci i 75. výročí největší výsadkové akce v dějinách - operace „Overlord“ v Normandii.

  Král akrobatů a stíhač

  Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin Šonka zopakují své unikátní společné vystoupení. V něm budou mít návštěvníci víkendových Dnů NATO v Ostravě jedinečnou možnost vidět dechberoucí letové figury nadzvukového stroje a akrobatického speciálu.

  Úder bitevníků L-159

  Za doprovodu masivních pyrotechnických efektů dvojice zkušených pilotů z 212. taktické letky z Čáslavi s letouny L-159 Alca předvede v rámci své letecké ukázky úder na pozemní cíle. V červnu jejich vystoupení získalo prestižní ocenění na airshow v anglickém Cosfordu.

  Zásah proti teroristovi

  Zásahová jednotka Policie ČR a slovenský Pohotovostní policejní útvar ze Žiliny společně předvedou zásah proti útočníkovi, který chce s nákladním vozidlem plným výbušnin zaútočit na letiště.

  Britští tygři

  Britský armádní parašutistický tým The Tigers lze označit za regulérní akrobatický tým. Při seskoku bývají vybaveni dýmovnicemi, které divákům umožňují sledovat dráhu letu a zároveň s nimi vytvářejí působivé vizuální efekty.

  Viper a Venom

  Američané přes Atlantik přivezli ukázat bojové vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper americké námořní pěchoty, které by měly v českém letectvu nahradit dosluhující bitevní stroje Mi-24/35.

  Útok na nepřítele

  Z české armády se na Dnech NATO podílí na tisíc vojáků z nejrůznějších útvarů a 360 kusů techniky. Mezi nejatraktivnější pozemní ukázky tradičně patří útok na pozice nepřítele v podání 7. mechanizované brigády. Průzkumníci ze 102. praporu z Prostějova zase předvádějí přepad polovojenské skupiny.

  Atlas z Německa

  Taktický transportní letoun A400M patří mezi nejmodernější evropské vojenské letouny. Letos uplynulo teprve deset let od prvního letu a pět let od zařazení do výzbroje německého letectva

  Přepadení eskorty s vězněm

  Příslušníci Vězeňské služby v akční ukázce předvádějí ochranu kolony převážející vězně při napadení skupinou pachatelů. Do rolí útočníků a obránců se zapojí tři desítky lidí.

  Letoun AWACS

  Po třech letech se vrací jeden ze symbolů Severoatlantické aliance, a to letoun E-3A Sentry systému AWACS s charakteristickou velkou kruhovou anténou na hřbetě.

  Bezpilotní Watchkeeper

  Britská armáda premiérově návštěvníkům na statice představí průzkumný bezpilotní letoun Thales Watchkeeper. Patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii velkých dronů, které lze vyzbrojit řízenými střelami.

  Hornety ze Švýcarska i Kanady

  Kanadské královské letectvo na statice vystaví letoun CF-188 Hornet. Stejný stroj švýcarského Solo Display Teamu se pak představí v dynamické ukázce na nebi. Původně především víceúčelový palubní letoun pro letadlové lodě amerického námořnictva si díky svým kvalitám našel cestu i do vzdušných sil jiných států. Kanadská verze se navíc vyznačuje jednou specialitou, takzvaným „falešným kokpitem“, který je namalován zespodu trupu, což má zmást protivníka při vzdušných soubojích.

  Britský tajfun

  Britské Královské letectvo bude zastoupeno letounem Eurofighter Typhoon. Letová ukázka stroje je koncipována tak, aby předvedla mimořádnou sílu, rychlost a obratnost letounu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media