natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na Dnech NATO se předvedl akrobat Šonka. Střílelo se i z tanku

  20. září 2020  18:23
  Policejní zásah proti útočníkovi s náklaďákem, bojový seskok výsadkářů, letové ukázky gripenů nebo akrobatický král Martin Šonka. I nedělní program dvacátých Dnů NATO v Ostravě nabídl atraktivní podívanou v přímém přenosu na IDNES.cz.  

  Dny NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Akce, která je největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, se letos kvůli koronaviru koná ve zcela jiné podobě než obvykle. Zatímco loni na plochu u letiště během dvou dnů přišlo 220 tisíc diváků, letos veřejnost do areálu nesmí a lidé mohli program sledovat v přímém přenosu na iDNES.cz.

  Organizátoři Dnů NATO i přes ztíženou situaci připravili na každý den čtyři hodiny ukázek ve vzduchu i na zemi. V sobotu mezi nejatraktivnější patřily simulování doplňování paliva za letu transportním letounem Airbus A400M Atlas německého letectva a dvojicí českých gripenů nebo průlet amerického letectva.

  Záznamy celého programu

  Během prvních dvou hodin nedělního programu mohli diváci přenosu sledovat bojový výsadek 43. výsadkového praporu Armády ČR a jednotky AGAT polských speciálních sil. Dále pak útok na postavení nepřítele 7. mechanizované brigády AČR a průlet letounů MiG-29.

  Dále se ukázala zásahová jednotka policie. Ta předvedla zásah proti útočníkovi s nákladním automobilem, který ohrožuje dav lidí. Nechyběla ani dechberoucí společná show akrobatického krále a mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Se svými stroji létali jen pár metrů od sebe.

  „Vysoká sledovanost přímých televizních přenosů v uplynulých letech byla hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli v těchto složitých podmínkách akci uskutečnit, protože těch diváků bylo víc než návštěvníků,“ řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

  Armáda nás nikdy nezklame, prohlásil Babiš

  „Covid jen potvrzuje to, co už dávno víme. V krizi se vždycky spoléháme na armádu, a to nejenom já, vláda, ale celá naše společnost. Všichni víme, že armáda nás nikdy nezklame,“ řekl při sobotním zahájení premiér Andrej Babiš (ANO).

  Dny NATO: v sobotu se předvedly stíhačky i těžká pozemní technika

  Jak podotkl, armáda v minulosti doplácela na rozpočtové škrty. „Víme, že armádu potřebujeme a že bez investic by se nám časem rozpadla,“ prohlásil. Připomněl chystanou největší zakázali pro armádu - nákup 210 pásových obrněnců za 53 miliard korun.

  „Jde o velkou investici, ale také o investici, která měla proběhnout už dávno,“ řekl. Také letouny Gripen slouží české armádě už 15 let a v roce 2027 vyprší jejich leasing. „Začíná být nejvyšší čas poohlížet se po tom, jak nadále zajišťovat suverenitu našeho vzdušného prostoru,“ dodal Babiš.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media