natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

  5. září 2019  8:07
  V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády České republiky 21.-22. září. Nad mošnovským letištěm se představí francouzská Patrouille de France s letouny Alpha Jet, finští Midnight Hawks s letouny Hawk a švýcarský PC-7 Team.  

  Švýcarský PC-7 Team | foto: pc7-team.ch

  „Ještě nikdy se v jednom roce na naší akci nesetkaly tři akrobatické skupiny, stejně jako Patrouille de France i švýcarský PC-7 Team a finští Midnight Hawks zde navíc budou poprvé,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti o víkendu 21.-22. září organizuje.

  Patrouille de France ze základny v Salon de Provence je považována za nejstarší a jednu z nejprofesionálnějších akrobatických skupin. Řada expertů ji proto řadí mezi absolutní světovou špičku. Své první představení předvedla skupina již v roce 1931.

  Fotografie

  Švýcarská skupina PC-7 Team
  Francouzská akrobatická skupina Patrouille de France na strojích Alpha Jet
  Finská skupina Midnight Hawks
  Francouzská akrobatická skupina Patrouille de France na strojích Alpha Jet

  Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě, které se uskuteční 21.-22. září, se tak mohou těšit na ukázku precizní slétanosti osmi strojů Alpha Jet E. Vidět ji však budou moci vidět pouze během sobotního programu, v neděli totiž skupinu již čeká vystoupení v Řecku.

  Francouzská skupina má přitom v plánu pro letošní rok pouze pět vystoupení mimo Francii. Kromě akrobatických ukázek čas od času předvede i netradiční vystoupení. Například letos v květnu utvořila v rámci příprav oslav 50. výročí vzniku evropského výrobce Airbus unikátní skupinu s dopravními letouny. Piloti létají v osmičlenné formaci v rychlostech od 300 do 800 km/h ve vzájemné vzdálenosti jen 2 až 3 metry.

  Letouny Alpha Jet vznikly v 70. letech minulého století za francouzsko-německé spolupráce firem Dassault a Dornier. Ačkoliv jde o lehké cvičné dvoumotorové proudové stroje, které pro výcvik stále používá francouzské, belgické nebo kanadské letectvo, jako podpůrné bojové letouny je má ve výzbroji hned několik afrických či asijských zemí.

  Půlnoční jestřábi létají ve čtveřici

  Finská akrobatická skupina Midnight Hawks (v překladu Půlnoční jestřábi) se na mošnovským letištěm představí se čtveřicí strojů Hawk Mk.51.

  DNY NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast už potvrdilo 15 zemí. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  „Základem vystoupení finské skupiny je precizní slétanost s minimálními rozestupy, a to včetně vzletu i přistání. Kvalitou techniky pilotáže si v ničem nezadá se slavnou britskou skupinou Red Arrows létající také na strojích Hawk,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví + kosmonautika.

  Skupina oficiálně vznikla v roce 1997, ale její kořeny sahají až před druhou světovou válku. Piloti jsou zkušení instruktoři letecké akademie finských vzdušných sil, kteří se působení v týmu věnují nad rámec svých běžných povinností. Jejich vystoupení v zahraničí jsou k vidění jen zřídka.

  Nejdůležitějším a hlavním vystoupením skupiny totiž po léta zůstává červnová letecká show na domovské základně Kauhava. Kvůli své poloze blízko polárního kruhu tam v té době slunce prakticky nezapadá za obzor a letecká přehlídka díky přetrvávajícímu světlu probíhá do noci. Vystoupení Midnight Hawks je pak obvykle plánováno příznačně na půlnoc.

  Švýcarští piloti používají speciální kód

  Třicetileté výročí od založení letos slaví švýcarský armádní tým létající v devítičlenné formaci na s turbovrtulovými stroji PC-7. V České republice se představí poprvé od roku 1995.

  Tým PC-7 na strojích od švýcarské firmy Pilatus předvádí atraktivní dynamické a přesné manévry při letu ve formaci, jeho členové jsou však příslušníci švýcarského letectva.

  Běžně létají se stroji F/A-18 Hornet a plní standardní povinnosti při ochraně národního vzdušného prostoru. Veřejná vystoupení tak nejsou jejich hlavní náplní práce. V zahraničí tak skupina vystupuje poměrně řídce a letos ji čekají pouze tři akce.

  Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

  „S devíti členy se navíc jedná o největší skupinu, jaká u nás kdy vystupovala. Skupinový a synchronizovaný let takto velké formace turbovrtulových strojů slibuje opravdu mimořádný zážitek,“ dodal Pavlačík.

  Zajímavostí je, že letci skupiny pro radiovou komunikaci stále používají takzvaný „Bambini kód“. Ten vytvořili švýcarští letci během druhé světové války a měl jim pomoci při vzájemné komunikaci při často mizerné kvalitě spojení.

  Tvoří ho asi 500 slov z několika jazyků, především italštiny, pečlivě vybraných tak, aby byla v éteru foneticky co nejasnější a nejzřetelnější. Například „Avanti“ znamená útok, „Angeli“ - přátelské letadlo, „Capito“ - rozumím, „Inferno“ - déšť nebo „Mekka“ - východ.

  Švýcarské vzdušné síly kód používaly oficiálně až do roku 1998. Ale stávalo se totiž, že zahraniční piloti svým švýcarským kolegům při společných akcích a cvičeních nerozuměli. Švýcaři proto začali používat standardní taktický kód NATO. U akrobatických skupin však lze tento kód zaslechnout.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)