natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Přes Atlantik do Ostravy. Ikonický bombardér podnikne třicetihodinový let

  16. září 2020  14:01
  Bude to zatím nevídaná záležitost. Americké letectvo v sobotu v rámci programu Dnů NATO v Ostravě podnikne unikátní průlet nad Českem. Formace tvořená bombardérem B-52, létajícím tankerem KC-135 a čtveřicí stíhaček F-16 zamíří nad ostravské letiště, ale lidé ji pak mohou spatřit v nízké výšce také nad Prahou a Plzní.  

  Americký bombardér B-52 na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Průlet pojmenovaný jako „Společně silnější“ nad dějištěm jubilejních dvacátých Dnů NATO v Ostravě má být demonstrací schopností amerického letectva zasáhnout v případě potřeby kdekoli na světě a přispěchat neprodleně spojencům na pomoc třeba zpoza oceánu.

  Americký bombardér B-52 Stratofortress se vydá na unikátní misi přímo z mateřské základny Barksdale v Louisianě. Po přeletu se k němu nad Českem připojí do formace létající tanker KC-135 Stratotanker a také čtyři stíhací letouny F-16 Fighting Falcons ze základny v německém Spangdahlemu.

  Diváci budou moci jedinečnou ukázku podpory USA pro Českou republiku a její evropské spojence sledovat v připravovaném přímém přenosu na iDNES.cz.

  Formace poletí nad ostravským letištěm a poté bude pokračovat nad Prahu a Plzeň. Nad oběma městy prolétne ve výšce zhruba jednoho tisíce metrů. Lidé na trase tak budou moci spatřit unikátní formaci na vlastní oči.

  Nad Prahou zhruba kolem 13 hodiny ve směru od kbelského letiště přes hlavní nádraží a dále směrem na jihozápad. O 10 minut později pak piloti „pozdraví“ i v Plzni nad pomníkem „Díky, Ameriko!“. Poté se skupina rozdělí a stroje zamíří na domovská letiště.

  „Dynamická ukázka má symbolicky vyjádřit americkou podporu svému spolehlivému aliančnímu spojenci,“ vysvětlil mluvčí americké ambasády Griffin Rozell.

  Plánovaná trasa průletu formace amerických vzdušných sil nad Českem v sobotu 19. září 2020

  Na obloze bude vidět dokonce pět stíhaček, z pátého stroje F-16 by totiž měli Američané pořizovat letecké snímky formace. Bombardér poté dotankuje za letu palivo a vydá se rovnou na zpáteční cestu za Atlantik. Posádka tedy bude muset vydržet téměř 30 hodin dlouhou cestu bez přistání.

  „Účast amerických vzdušných sil má svůj symbolický rozměr, protože představuje partnerství mezi USA a Českou republikou. B-52 je ikona a také jakýsi symbol Dnů NATO,“ řekl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR každoročně organizuje.

  „Úzká spolupráce se Spojenými státy začala v roce 1993, tedy ještě před naším vstupem do NATO. Postupně se rozšiřuje a to nejen v oblasti výcviku, ale také v oblasti nákupů. Poslední takovým projektem je nákup 12 vrtulníků Viper a Venom,“ komentoval americkou účast na akci ministr obrany Lubomír Metnar.

  DNY NATO

  Uskuteční se bez návštěvníků 19 . a 20. září.

  Celý program bude vysílat v přímém přenosu iDNES.cz.

  Program připomeneme dvě významná výročí - 75 let od konce druhé světové války a 15 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje české armády.

  Součástí bude ocenění celkem příslušníků IZS a bezpečnostních sborů s podtitulem „Poděkování těm, kteří nás chrání“za nasazení během koronavirové krize.

  Více informací na oficiálních stránkách
  www.natodays.cz

  Náčelník Generálního štábu Aleš Opata připomněl, že čeští vojáci působí společně s Američany v zahraničních operacích, pořádají cvičení a spolupracují na systému vzdělávání.

  Řadu let armáda udržuje úzké vztahy například s texaskou a nebraskou národní gardou a mezi pravidelná společná cvičení patří právě probíhající Ample Strike. „S americkou armádou máme dlouhodobě skvělou spolupráci,“ uvedl.

  Dvousettunový letoun B-52 Stratofortress dnes již patří mezi legendární stroje, symboly studené války. Původně byly tyto stroje určeny k bombardování nepřítele z velkých výšek, včetně jaderného útoku. V americkém letectvu slouží již od roku 1955, tedy dlouhých 65 let.

  V Česku se stroj objevuje poměrně pravidelně. Ať už během cvičení nebo jako účastník právě na Dnech NATO v Ostravě.

  I přes relativní stáří jinak nadčasového stroje americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti prodloužit až do roku 2040 či 2045, kdy mají být nahrazený novým stroji B-21 Raider. V roce 2015 bylo podle údajů USAF ve službě 58 strojů a 18 v rezervě.

  V současnosti jsou letouny používány pro různé druhy misí, stroje byly nasazeny například v obou válkách proti Iráku nebo v operacích v Afghánistánu či naposledy proti takzvanému Islámskému státu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media