natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stíhačky patří do společného evropského letectva, tvrdí prezidentští kandidáti

  3. prosince 2012  19:13
  Ochranu vzdušného prostoru nad Českem by mělo zajišťovat společné evropské nadzvukové letectvo. Taková je vize hned několika prezidentských kandidátů na klíčovou otázku v době, kdy vláda řeší prodloužení pronájmu stávajících letounů Gripen.  

  Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman během debaty prezidentských kandidátů o zahraniční politice a bezpečnostních otázkách (3. 12. 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "V současné situaci jsem pro zachování vlastního stíhacího letectva," řekl Miloš Zeman v debatě pětice prezidentských kandidátů v pražském CEVRO Institutu.

  Diskuze pořádaná Informačním centrem o NATO byla tentokrát věnovaná zahraničně-bezpečnostním otázkám.

  Podle Zemana se ale ve výhledu jeví jako přinejmenším zajímavá možnost společné ochrany vzdušného prostoru v rámci celé Evropy. K takové variantě, kdy by celý evropský kontinent včetně Česka chránilo společné evropské letectvo, se jednoznačně přiklánějí i Jiří Dienstbier a Vladimír Dlouhý.

  Naopak Jan Fischer a Přemysl Sobotka jsou pro zachování vlastního nadzvukového stíhacího letectva. "Ze všech dostupných analýz, které jsem k tomu kdy měl, se mi to jeví jako jediná možnost," uvedl Fischer.

  Palestina, Kosovo a Gruzie

  K dalším otázkám, které si organizátoři na kandidáty v moderované debatě připravili a na něž se dalo odpovědět pouhým ano či ne, patřila otázka Palestiny. Až na Jiřího Dienstbiera všichni ostatní podpořili oficiální postoj České republiky, která spolu s Izraelem, Spojenými státy, Kanadou, Panamou a několika tichomořskými státy hlasovala proti tomu, aby byla Palestina pozorovatelskou zemí v OSN.

  "Jestliže někteří politici jsou ochotni jednat s Hamásem, páchají hřích na demokratickém světě," řekl například Přemysl Sobotka v narážce na radikální křídlo islamistů.

  Podobně jednoznačně dopadla i vyjádření na další aktuální otázku otázku, zda uznat nezávislé Kosovo. Všichni až na Jana Fischera by byli proti. Zcela radikální postoj k tomu zastává Miloš Zeman, který si podle svých slov nedovede představit, že by současnému kosovskému premiérovi a bývalému veliteli Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Hashimu Thaçimu "podal ruku".

  Své "ne" by Zeman řekl také přijetí Gruzie do NATO. Pro vstup zakavkazské republiky, usilující o pozvání do Aliance už roky, by se z debatujících kandidátů vyslovil pouze Přemysl Sobotka. Jiří Dienstbier připustil, že v tuto chvíli neví a nedokáže proto odpovědět.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media