Elitní síly prověří pět výsadkových operací. Do akce jdou i speciálové

Vydáno 03.05.2022
Od polárního kruhu až po Balkán. Spojené státy a evropští spojenci prověřují výsadkové jednotky a speciální síly. Hned na několika místech v Evropě začala dlouho připravovaná cvičení, do kterých se zapojí až 12 tisíc výsadkářů a příslušníků speciálních sil.  

Cvičení amerických výsadkářů. Ilustrační snímek. | foto: DVIDS

Celkem v sedmi lokalitách – například Norsku, Lotyšsku, Litvě, Makedonii a Gruzii – odstartovalo v pondělí alianční cvičení „Swift Response 22“.

To je součástí série cvičení Defender Europe 22, při které americká armáda zkouší rychlou reakci při obraně evropských spojenců.

Během května se do něj zapojí až 9 tisíc vojáků, především výsadkářů, ze 17 spojeneckých a partnerských zemí. Až třetinu mají tvořit Američané. Čeští vojáci se podle schváleného plánu mají zapojit do dílčích manévrů v Lotyšsku. Má jít až o 220 vojáků, především výsadkářů z Chrudimi.

Vrcholem má být situace, kdy americké velitelství bude v průběhu 96 hodin řídit současně pět prakticky simultánních společných výsadkových operací na různých místech Evropy.

Šakal prověří bojovníky před africkou misí. Armáda chystá výcvik v zahraničí

Pomyslný „den D“ odstartuje ve chvíli, kdy americký 4. brigádní bojový výsadkový tým 25. pěší divize opustí Aljašku a přes severní pól zamíří do Norska.

„Let a následný seskok v Norsku bude demonstrovat schopnost jednotky vést arktické obranné operace se spojenci a partnery na dalekém severu,“ uvedlo velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM).

Prakticky ve stejnou chvíli provedou vojáci americké 173. výsadkové brigády a 82. výsadkové divize společně s několika jednotkami spojenců další bojové seskoky v Lotyšsku, Litvě a Severní Makedonii. Na zemi se pak zapojí do cvičných taktických operací včetně simulovaných hloubkových úderných akcí a za bojového zásobování americkým letectvem.

Speciálové ve čtrnácti zemích

V jihovýchodní Evropě, Pobaltí a Černém moři se pak budou odehrávat cvičné operace amerických a spojeneckých speciálních sil.

Pravidelné dvoutýdenní cvičení „Trojan Footprint“ odstartovalo rovněž v pondělí a Severoatlantická aliance při něm chce demonstrovat připravenost okamžitě vyslat elitní jednotky v reakci na jakoukoli krizi.

„Jednotky pro speciální operace zůstávají pilířem mezinárodní obrany a úzká koordinace s konvenčními silami působí jako multiplikátor síly, využívající diskrétních schopností speciálních sil ke zvýšení letality a dominance na bojišti,“ konstatoval generálmajor David H. Tabor, šéf amerického velitelství speciálních operací v Evropě (SOCEUR).

Černá labuť na Dunaji. Když speciálové cvičí s americkými SEALs

Loni cvičné operace probíhaly prakticky po celé délce Dunaje až k Černému moři a elitní američtí SEALs se například zapojili do akcí přímo v maďarské metropoli Budapešti.

Do letošního cvičení se zapojí přes 3 300 vojáků z 30 zemí, což je dvojnásobný počet jako loni. Cvičné pozemní, vzdušné a námořní operace budou probíhat v Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Černé Hoře, Severní Makedonii, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku.

„Jednou z našich priorit je budování odolnosti proti snahám protivníka podkopat demokratické procesy a hodnoty,“ uvedl Tabor s tím, že cvičení bude pro speciální jednotky zároveň certifikační pro posouzení připravenosti a schopnosti k okamžitému nasazení.

inc natoaktual.cz