natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští vojáci pomohli dopadnout povstalce Talibanu ve Vardaku

  9. srpna 2011  7:20
  Čeští vojáci pomohli dopadnout několik významných členů Talibanu během několikadenní spojenecké operace Dagger Fury v afghánské provincii Vardak. V oblasti Češi působí od dubna a dohlížejí na příslušníky afghánské armády přímo v boji.  
  Operace se uskutečnila asi 30 kilometrů severně od předsunuté základny Džaghatu v provincii Vardak. Český tým na této základně působí od dubna a má na starosti úkoly zvláštního určení. Čeští vojáci zde jako instruktoři a mentoři cvičí afghánské kolegy v provádění nočních léček nebo ve vyhledávání a likvidaci nástražných výbušných zařízení, a to zejména při operacích, kdy jsou jednotky nasazovány do akce ze vzduchu.

  Rozsáhlá operace pod americkým velením se soustředila na tři místa v provincii, kde se údajně ukrývali významní činitelé Talibanu a skladiště materiálu na výrobu improvizovaných výbušných zařízení a zbraní. Během prohledávacích akcí Češi dohlíželi na afghánské vojáky.

  Pěší rota afghánské armády byla rozdělena do čtyř skupin, každá z nich byla doplněna o příslušníky českého výcvikového týmu (OMLT). Vrtulníky CH-47 Chinook v noci přepravily vojáky včetně americké roty Apache severozápadně od základny. Právě americká rota, do jejíž sestavy byl afghánsko-český prvek začleněn, nesla při prohledávacích operacích hlavní zodpovědnost. Při kontrole objektů se skupině podařilo zadržet hned několik významných členů Talibanu a zabavit velké množství různých druhů zbraní a materiálu k výrobě náloží.

  "Vojáci odpočívali převážně přes den v obsazených objektech, kde se zároveň střídali při obraně. V našich podmínkách nic těžkého. V teplotách, které se blížily 50 stupňům, a při neustálém ostřelování všech pozic si ale nejeden voják sáhl až na dno," popsal akci praporčík Miloš H. z české jednotky.

  Jedna z nejnebezpečnějších oblastí
  Nasazení českých vojáků po akci ocenil velitel celého uskupení. Během mise nedošlo na straně koaličních sil k žádným ztrátám. "Viděl jsem vaše nasazení při plnění úkolů. Bylo to excelentní," citovala hodnocení velitele tisková služba českého ministerstva obrany.

  Provincie Vardak
  Leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Ještě v roce 2008 byla provincie z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se situace zlepšila, stále má několik okresů nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic.

  Provincie Vardak je považována za jednu z pěti nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu. Právě tady padesátka českých instruktorů dohlíží na vojáky afghánské armády. Smrtící výbuchy nastražených náloží i urputné přestřelky s Talibanem nejsou ničím neobvyklým.

  Od dubna se několikrát čeští vojáci dostali do tvrdých střetů s povstalci. Na konci května zde zemřel jednatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal. Další dva čeští vojáci byli zraněni. Najeli vozem na improvizované výbušné zařízení.

  V sobotu se při operaci proti povstalcům Talibanu zřítil koaliční vrtulník, v jehož troskách zahynulo 30 příslušníků amerických speciálních sil, sedm afghánských vojáků a civilní tlumočník. NATO připustilo, že vrtulník sestřelili povstalci Talibanu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media