natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Český voják podlehl zraněním z Afghánistánu

  10. října 2011  9:48
  Na následky těžkých zranění z mise v Afghánistánu zemřel v neděli ráno ve vojenské nemocnici v Olomouci rotmistr Adrian Werner. Počátkem července byl Werner zraněn v provincii Vardak. Okamžitě byl převezen leteckým speciálem do Česka, kde byl až dosud v péči lékařů.  

  Čeští vojáci v afghánské provincii Vardak | foto: OMLT Vardak

  "Armáda České republiky v rotmistru Adrianu Wernerovi ztrácí skvělého profesionála, vojáka tělem i duší, který bezezbytku naplnil slova přísahy a obětoval svůj život pro lepší život jiných. V mysli vojáků, kolegů a kamarádů však bude žít navždy," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

  Werner byl těžce zraněn 6. července, když předsunutou základnu Salar v provincii Vardak napadli povstalci Talibanu. Okamžitě mu byla na místě poskytnuta první pomoc a odborná péče ve zdravotnickém zařízení na základně Shank v Lógaru a u českého polního chirurgického týmu na základně v Kábulu. Druhý den po incidentu byl Werner vojenským speciálem přepraven do České republiky do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

  "V srpnu po dohodě s rodinou byl převezen na specializované pracoviště do vojenské nemocnice v Olomouci, kde bohužel svým zraněním podlehl," řekla Růžičková.

  Rotmistr Adrian Werner nastoupil do české armády 1. května 2004 k 71. mechanizovanému praporu do Hranic na Moravě. U jednotky se z pozice kulometníka propracoval až do funkce zástupce velitele 2. palebné čety minometné baterie. V průběhu služby se třikrát zúčastnil zahraniční mise, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu, kde působil jako instruktor výcvikového týmu.

  V Afghánistánu za deset let trvání konfliktu přišlo o život pět českých vojáků. První zahynul v roce 2007, když ho zavalila lavina kamení a bahna. O rok později byl zabit příslušník speciální jednotky vojenské policie při útoku sebevraha na jihu Afghánistánu. Třetí voják přišel o život v provincii Lógar poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož.

  Naposledy pak na konci května v provincii Vardak zemřel jednatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal. Další dva čeští vojáci byli zraněni. Najeli vozem na improvizované výbušné zařízení. Při útoku přišel o život i afghánský tlumočník. Provincie Vardak patří mezi pět nejnebezpečnějších oblastí v zemi. Právě tady, doslova v první linii, dohlíží padesátka českých instruktorů na vojáky afghánské armády.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media