natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • České bitevníky, vyměněné za letoun CASA, jsou v USA

  15. července 2013  14:19
  Celkem tři z pěti podzvukových letounů L-159 Alca, které Česko před časem vyměnilo v rámci kontraktu za jeden transportní letoun CASA, získal neznámý majitel ve Spojených státech. Další dva bitevníky se vrací do služeb české armády jako kompenzace za problémy s dodanými letouny CASA.  

  Letoun L-159 Alca českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Za jeden ze čtyř před třemi lety pořizovaných letounů CASA ministerstvo obrany "zaplatilo" koncernu EADS celkem pěti nadbytečnými podzvukovými bitevníky L-159 Alca.

  V EADS původně plánovali, že by mohli letouny využívat při výcviku španělských pilotů. Ze záměru záhy sešlo a tři jednomístné stroje se nedávno údajně podařilo prodat neznámému kupci v USA.

  Podle šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta už "jsou letouny v současnosti ve Spojených státech, protože EADS našlo seriózního zájemce". Komu a za jakou cenu však neuvedl.

  Další dva dvojmístné stroje L-159 z původního výměnného kontraktu se naopak vrací zpátky do služeb českého vojenského letectva. Je to součást kompenzací za dvouleté zpoždění při dodávce systémů vlastní ochrany transportních letounů CASA.

  Česko se snaží letouny L-159 prodat už let. Zájemců se objevilo hodně, ale z obchodu vždy nakonec sešlo. Nevyšel ani poslední plán ministerstva obrany prodávat letouny soukromým firmám. Za stroje totiž nenabídly dost peněz.

  Dnes již bývalý premiér Petr Nečas o prodeji vyjednával s Irákem a loni na podzim Bagdád souhlasil s nákupem 28 letounů přibližně za jednu miliardu dolarů. Celkem 24 strojů ale bude zbrusu nových, zbylé čtyři dodá ministerstvo obrany z nepotřebných zásob.

  Armáda by se však ráda zbavila právě nepotřebných letounů ze skladů. K obchodu ale zatím nedošlo. Naposledy projevil vážný zájem také například Afghánistán.

  České ministerstvo obrany v roce 1997 objednalo 72 podzvukových strojů L-159.Obchod tehdy stál 52 miliard korun. Později se zjistilo, že letectvo využije jen část strojů. Zbytek je zakonzervován ve skladech.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media