Česká pomoc Iráku bude pokračovat, ujistil Sobotka

8. února 2017  20:13
Česká pomoc irácké vládě v boji proti islamistům bude pokračovat. Iráckého šéfa diplomacie Ibráhíma Džáfarího o tom ujistil premiér Bohuslav Sobotka. Společně jednali ve středu Praze o aktuální situaci.  
Nakládání munice pro kurdské milice na pardubickém letišti | foto: Armáda ČR

Sobotka s Džáfarím probíral současný vývoj konfliktu s takzvaným Islámským státem a možnosti, jak by česká strana mohla přispět ke stabilizaci Iráku.

Návštěva iráckého šéfa diplomacie navazuje na cestu českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Iráku na podzim 2014 a je první takovou návštěvou za posledních deset let.

Česká republika jako člen širší koalice podporující Irák je podle Sobotky připravena pokračovat v poskytování pomoci, pokud ji bude Irák potřebovat.

„Posouzena byla rovněž ekonomická spolupráce a její perspektivy. ČR podporuje jednotný, stabilní a demokratický Irák a chce se podílet na postkonfliktní rekonstrukci země,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Česko nejprve Bagdádu přispívalo především municí a ručními zbraněmi. V několika dodávkách darovalo do Iráku a Kurdistánu miliony nábojů do kulometů a samopalů a tisíce ručních i protitankových granátů.

V současnosti přímo v Iráku působí český polní chirurgický tým a letecký poradní tým. Ten pomáhá s výcvikem iráckých pilotů a personálu pro bitevníky L-159, které Irák z Česka kupuje a používá k úderům na pozice islamistů.

Spolu s humanitární pomocí pak Praha přispívá rovněž finančně. Na stabilizační aktivity v Iráku byla jen v roce 2016 vyčleněna částka 1,4 milionu eur (38 milionů korun). České firmy se pak podílejí na obnově iráckého ropného průmyslu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.