natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česká pomoc Iráku bude pokračovat, ujistil Sobotka

  8. února 2017  20:13
  Česká pomoc irácké vládě v boji proti islamistům bude pokračovat. Iráckého šéfa diplomacie Ibráhíma Džáfarího o tom ujistil premiér Bohuslav Sobotka. Společně jednali ve středu Praze o aktuální situaci.  

  Nakládání munice pro kurdské milice na pardubickém letišti | foto: Armáda ČR

  Sobotka s Džáfarím probíral současný vývoj konfliktu s takzvaným Islámským státem a možnosti, jak by česká strana mohla přispět ke stabilizaci Iráku.

  Návštěva iráckého šéfa diplomacie navazuje na cestu českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Iráku na podzim 2014 a je první takovou návštěvou za posledních deset let.

  Česká republika jako člen širší koalice podporující Irák je podle Sobotky připravena pokračovat v poskytování pomoci, pokud ji bude Irák potřebovat.

  „Posouzena byla rovněž ekonomická spolupráce a její perspektivy. ČR podporuje jednotný, stabilní a demokratický Irák a chce se podílet na postkonfliktní rekonstrukci země,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

  Česko nejprve Bagdádu přispívalo především municí a ručními zbraněmi. V několika dodávkách darovalo do Iráku a Kurdistánu miliony nábojů do kulometů a samopalů a tisíce ručních i protitankových granátů.

  V současnosti přímo v Iráku působí český polní chirurgický tým a letecký poradní tým. Ten pomáhá s výcvikem iráckých pilotů a personálu pro bitevníky L-159, které Irák z Česka kupuje a používá k úderům na pozice islamistů.

  Spolu s humanitární pomocí pak Praha přispívá rovněž finančně. Na stabilizační aktivity v Iráku byla jen v roce 2016 vyčleněna částka 1,4 milionu eur (38 milionů korun). České firmy se pak podílejí na obnově iráckého ropného průmyslu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media