natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem, říká Černochová a věří v uklidnění

  13. ledna 2022  13:10
  Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) věří, že diplomatická jednání s Ruskem nakonec povedou k deeskalaci současného napětí na hranicích Ukrajiny, kde Moskva shromáždila až 100 tisíc vojáků. Spojenci na Západě ale podle ní musejí být připraveni na všechny možnosti včetně ozbrojeného konfliktu.  

  Ministryně obrany Jana Černochová | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Věřím, že diplomatická jednání povedou k deeskalaci současné situace na hranicích Ukrajiny. Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem,“ uvedla Černochová v reakci na dosavadní jednání s Moskvou.

  Napětí trvá. NATO nabízí sérií jednání, Moskva chce čas na rozmyšlenou

  Česká republika podle ní situaci dlouhodobě sleduje a veškeré kroky koordinuje se spojenci a partnery. Jak podotkla, Západ musí být připraven na všechny možnosti včetně ozbrojeného konfliktu. „V každém případě jsme připraveni jako Česká republika pomoci,“ zdůraznila.

  Podle náměstka Jana Havránka, který ji momentálně zastupuje ve francouzském Brestu na zasedání evropských šéfů obrany, jsou vztahy spojenců s Ruskem nejhorší od dob studené války. „Rostoucímu agresivnímu chování Ruska vůči Ukrajině, našemu partnerovi, a hromadění vojenských sil na ukrajinských hranicích nemůžeme pouze přihlížet. Bezpečnost Ukrajiny je přímo propojena s bezpečností celé Evropy,“ konstatoval.

  Zatímco Aliance chce možnému konfliktu zabránit, Moskva požaduje záruky jako například, že se Ukrajina ani další postsovětské státy nikdy nestanou členy NATO a Aliance upustí od vojenských aktivit na východě Evropy.

  Podle Havránka dala Aliance jasně najevo, že seznam požadavků ze strany Ruska odmítá. „Společně podporujeme právo všech zemí rozhodovat o své budoucnosti a o zahraniční politice bez vnějšího vměšování,“ řekl.

  Připomněl, že spojenci v NATO jsou připraveni s Ruskem jednat dál, aby vedli podrobnější diskuse, předložili konkrétní návrhy a usilovali o konstruktivní výsledky. Například o zvýšení transparentnosti vojenských cvičení, předcházení nebezpečným vojenským incidentům či kyberhrozbách.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media