natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

  25. května 2019  17:27
  Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický speciál pilotovaný Martinem Šokou a nadzvuková stíhačka gripen pilotovaná Ivo Kardošem ve společném vystoupení. V nabitém programu otevřeného dnes se v akčních ukázkách představily i bitevníky L-159 a vrtulníky.  

  Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v unikátním společném vystoupení na Dni otevřených dveří čáslavské základny | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Akce se na letišti koná jednou za dva roky. Tradičně je zaměřena na prezentaci nejen čáslavské základny a vojenské techniky, která se představuje na zemi i ve vzduchu, ale zapojují se také další armádní útvary.

  Letos podle organizátorů na letiště přišlo až 60 tisíc diváků.

  Fotografie

  Den otevřených dveří letecké základny v Čáslavi
  W-3A Sokol na Dni otevřených dveří čáslavské základny
  Letová ukázka stroje Tiger Moth na Dni otevřených dveří letecké základny v...
  Den otevřených dveří čáslavské základny

  Návštěvníci akce viděli techniku vyšší pilotáže letounu JAS-39 Gripen v podání kapitána Iva Kardoše. Ten se na nebi představil také v unikátním vystoupení společně s akrobatickým králem Martinem Šonkou.

  Při jedinečných figurách létaly oba stroje - jeden vrtulový, druhý proudový velmi těsně u sebe. Šonka předváděl i svůj tradiční let vzhůru nohama. Kardoš, který se v gripenu držel prakticky neustále na minimální rychlosti, také předvedl veřejně jako první na světě výkrut kolem Šonkova letadla.

  A výkruty Šonky v akrobatickém speciálu kolem gripenu také zaslouženě sklízely bouřlivý potlesk.

  Po roční přestávce pak příznivci letectví viděli také velmi žádanou demonstraci útoků na pozemní cíle dvojice letounů L-159 ALCA za doprovodu pyrotechnických efektů.

  „Je to kombinace manévrů a výbuchů na zemi, tak aby to bylo atraktivní, aby se to líbilo divákům,“ shodli se před ukázkou oba piloti bitevníků. Z bezpečnostních důvodů ale letectvo neuvádí jejich jména.

  Při přípravě efektní akce strávili letci hodně času na simulátoru. „Některé prvky jsme nacvičovali mimo letiště, jednotlivě. Teprve až jsme si byli jistí, tak jsme je začali zkoušet společně a nad prostorem letiště,“ konstatovali.

  Po dlouhé šestileté odmlce má svého display pilota rovněž i 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely.

  Major Petr Šafařík předvedl své pilotní schopnosti a limity vrtulníku W3-A Sokol. Letový program doplní také piloti vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

  Na nebi se rovněž objevil legendární stroj MiG-15, v dechberoucím představení zase aerobatická skupina Flying Bulls, historické stroje Tiger Moth či ve skupinovém průletu také pětice cvičných strojů L-39, se kterými se české vzdušné síly loučí.

  Spoluorganizátorem letecké přehlídky je Jagello 2000, které každoročně pořádá populární Dny NATO v Ostravě.

  Bohaté byly také statické ukázky tuzemských, ale i zahraničních účastníků. Slovensko vyslalo letoun MiG-29 a novinku ve výzbroji – vrtulník UH-60 Black Hawk. Z Německa je namístě nadzvukový stroj Panavia Tornado a Francie vyslala do Čáslavi cvičný Dassault-Dornier Aplha Jet.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media