natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čtyři letouny CASA armádě nestačí. Výrobce nabízí slevu na další dva

  12. února 2019  16:09
  Flotila armádních transportních letounů CASA by se brzy mohla rozrůst o další dva stroje na šest. Obrana s nákupem dalších letounů počítala nejdříve za dva až tři roky, španělský výrobce ale nyní nabídl dva už vyrobené letouny za výrazně výhodnějších podmínek.  

  Letoun C-295 CASA českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Ministerstvo obrany má na stole zajímavou nabídku španělského výrobce letounů C-295M CASA. Čtyři tyto stroje už roky provozuje armádní dopravní letectvo a nákup dalších dvou je v plánu.

  Fotografie

  Transportní letoun C-295 CASA finského letectva na Dnech NATO v Ostravě
  Transportní stroj CASA polského letectva na Dnech NATO v Ostravě
  Letoun CASA polských vzdušných sil na cvičení Ample Strike v Náměšti nad Oslavou
  Letoun CASA českých vzdušných sil po přistání ve španělské Zaragoze

  Výrobce nabízí dva nové už vyrobené stroje za výhodných podmínek. Česká republika by se ale musela rozhodnout v horizontu několika měsíců.

  „Naším cílem je budoucí zvýšení kapacit vzdušných sil. Pořízení dalších dvou transportních letounů CASA figuruje v plánech po roce 2022, nyní je ale na stole možnost získat dva letouny už v letech 2020 a 2021 za výrazně výhodnějších finančních podmínek,“ potvrdil natoaktual.cz ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Touto možností se podle něj ministerstvo vážně zabývá a brzy s ní chce seznámit i vládu.

  CASA C-295M

  Dvoumotorový turbovrtulový taktický transportní letoun pro krátké a střední vzdálenosti pro přepravu osob a materiálu. Česká armáda převzala od výrobce čtyři letouny v roce 2010. Kapacita je 66 osob nebo 46 výsadkářů s plnou výzbrojí. Letoun je možné rychle upravit pro evakuaci zraněných a nemocných na 24 nosítkách s odborným lékařským doprovodem nebo vybavit jednotkou intenzivní péče.

  • Délka: 24,5 m
  • Rozpětí: 25,81 m
  • Výška: 8,66 m
  • Max.rychlost: 576 km/h
  • Max. vzlet. hmotnost: 23,2 t
  • Ces. rychlost: 480 km/h
  • Dolet: 5 630 km
  • Prak. dostup: 9 150 m
  • Posádka: 2 osoby
  • Užit. zatížení: 9,2 t

  Výhodné podmínky v tomto případě zahrnují dodání jednoho letounu už příští rok a dalšího v roce 2021. Sleva za jejich pořízení by se pak pohybovala v řádech stovek milionů.

  Za předchozí čtyři letouny s celou řadou nadstandardní výbavy obrana zaplatila zhruba 3,5 miliardy korun. České letectvo podle expertů získalo asi nejlépe vybavené letouny tohoto typu ze všech tehdejších uživatelů. Sousední Polsko například stroje CASA pořizovalo za nižší cenu, ale pouze s minimální nezbytnou výbavou.

  O nákupu transportních letounů CASA rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se doposud zabývá soud.

  I přes počáteční technické potíže při zavádění do služby letouny dosud nalétaly přes 10 tisíc letových hodin a přepravily přes 60 tisíc osob. Plní nejrůznější taktické úkoly, od výcviku, přes dopravu materiálu i vojáků, ale podílejí se také na přepravě ústavních činitelů.

  Jeden ze strojů je dlouhodobě od roku 2013 nasazen v misi MFO na Sinajském poloostrově. Stroj českých vzdušných sil tam přitom zajišťuje klíčové přepravní kapacity mise mezi jednotlivými základnami, ale také slouží pro pozorovací lety.

  Dvojice dalších letounů CASA by přímo nahradila dosluhující stárnoucí letouny Jak-40. Třímotorové dopravní stroje ještě sovětské výroby jsou ve službě od první poloviny osmdesátých let.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media