Nakládání asi 600 tun sarinu a yperitu by mělo trvat tři dny, potvrdil mluvčí amerického námořnictva John Kirby. Plavidlo pak vypluje na utajené místo v mezinárodních vodách, kde nebezpečné chemické zbraně zlikviduje.
Rok od útokuDiskuze o nutnosti likvidace syrského chemického arzenálu rozpoutal útok na předměstí Damašku loni v srpnu. Mezi obytné domy tehdy dopadly střely s nervovým plynem. Při masakru, o němž se mluví jako o nejhorším chemickém útoku posledních desetiletí, zemřelo přes 350 lidí. Tisíce lidí se zranily, mnohdy s trvalými následky. USA poté pohrozily Sýrii vojenským zásahem. Ačkoliv syrský prezident Bašár Asad zodpovědnost odmítl, hrozbu americký leteckých úderů odvrátil právě příslibem, že odevzdá všechny chemické zbraně a zničí zařízení na jejich výrobu. |
Takřka dvousetmetrová loď s titanovými nádržemi, přestavěná z nákladního plavidla, patří do americké rezervní flotily. Na palubě je speciální technologie pro likvidaci chemických zbraní. Obsluhu tvoří 64 expertů z armádního chemického a biologického centra Edgewood v Marylandu.
Mise potrvá asi 60 dnů. K likvidaci chemických zbraní poslouží nedávno vyvinuté mobilní zařízení na hydrolýzu, instalované přímo na palubě. První prototyp postavili experti loni v srpnu, druhý byl k dispozici v září. Každý vyšel zhruba na 5 milionů dolarů. Pomocí hydrolýzy chtějí Američané bojové látky neutralizovat.
Obě zařízení poběží prakticky neustále. Denně mohou zneškodnit až 50 tun chemických látek. "Start bude pomalý. Chystáme se pracovat velmi uváženě a bezpečně," uvedl už dříve manažer projektu Rob Malone s chemického centra.
Obě chemické bojové látky budou neutralizovány pomocí různých činidel, jakými jsou například bělidla nebo hydroxid sodný. Výsledkem bude asi 5,7 milionů litrů toxické odpadní vody, které musí být zlikvidována, ale už nemůže být použita jako chemická zbraň.
Odpadní voda bude načerpána do menších nádrží, které jsou na palubě, a později zlikvidována v komerčních průmyslových zařízeních na pevnině.
Podle Maloneho není nová technologie, ale způsob jejího využití. Pro USA jde v historii o první takovou misi, kdy se pokusí zničit chemické zbraně přímo na lodi.
Fotografie |
Technici museli například vyřešit uchycení laboratorního zařízení kvůli vibracím. Loď je proto vybavena stabilizátory pro případ špatného počasí.
Mezinárodní společenství ze Sýrie odvezlo celkem na 1300 tun chemických zbraní, které režim syrského prezidenta Bašára Asada světu přiznal. Část zlikviduje americké plavidlo na moři, část komerční a vládní instituce v Evropě.
Poslední lodě se zbytky chemických zbraní odpluly ze syrského přístavu Latákíja koncem června. Syrský režim byl po celou dobu zodpovědný za balení zbraní, jejich zabezpečení a přepravu po zemi do Latákíje. S přepravou z různých skladišť pomáhala i ruská obrněná a nákladní auta a na transport dohlížely americké satelity.