natoaktual.cz

Být na chvíli mariňákem!

25. července 2003  0:03
Přístavem válečného námořnictva v polské Gdyni se nesou slova staré oslavné písně. Všude, kam až oko dohlédne, se tyčí do výše lodní jeřáby a velitelské věže vojenských plavidel. Třicet středoškoláků z České republiky, Polska a Slovenska nervózně přešlapuje na molu. Za chvíli totiž každý z nich vstoupí na palubu skutečné bojové minolovky, projde starodávným námořnickým křtem a stane se 'mariňákem'.  

Kompaktní fotoaparáty cvakají bez ustání. Autobus s vítězi mezinárodní středoškolské soutěže o NATO Aliante totiž právě zastavil ve vojenském přístavu v polské Gdyni. Jen o několik kroků dál 'parkuje' vedle sebe šestice bojových ponorek polského válečného námořnictva.

Přímo u mola kotví raketové čluny a čtyřicetimetrová loď Gryf, kterou námořnictvo využívá jako školní plavidlo pro své kadety. "Na příští tři noci bude tahle loď váš hotel," prozrazuje  překvapeným studentům Marek Galezowski, vysoký důstojník válečného námořnictva, který v následujících dnech zavede vítěze Aliante na místa, kam by normální 'smrtelník' neměl právo vstoupit.

Ve skrovných kajutách řadových námořníků v podpalubí stojí třípatrové postele. "Je tam trochu smrad a vedro," stěžuje si s úsměvem Marek Dvořák z Prahy, když vystupuje po schůdcích z útrob lodi na palubu. Vyráží na obhlídku lodi. Kdesi z horních pater už zní hlasy dalších studentů, když zkoušejí signalizační reflektory a nakukují pod plachty ukrývající kanóny otočných věží.

PROJEKT ALIANTE

Reportáž z finále soutěže:
Dobrodružství z průzkumníky!

Vše o projektu ALIANTE najdete na oficiálních
stránkách ZDE

Tři noci na válečné lodi
Usínat na válečné lodi, byť výcvikové, je pro suchozemce bezesporu zážitek. To ráno je pak horší, když vás kolem šesté ráno probudí pronikavý zvuk lodních zvonů z celého okolí. "Je to jedna z tradic," vysvětluje po ranním probuzení rozespalým nocležníkům bocman. Studenti se proplétají podpalubím mezi řadovými vojáky a rychle se vžívají do role námořníků. Lodní kuchař mezitím připravuje posádce snídani. Běžný den vojáků začíná. Studenti jakoby na palubě ani nebyli.

"Dolů mě nikdo nedostane," říká Monika Jellušová z Turčianských Teplic, když komodor Marek Galezowski odvádí studenty k jedné z ponorek a námořník z posádky otvírá poklop podmořského monstra. Nakonec však dívenka neodolá a pomalu sestupuje po žebříku pod hladinu do útrob ponorky.

"Mají to tam dost stísněné. Nedovedu představit, jak tam můžou vydržet," pokyvuje, když se po dlouhých minutách vrací přes věž ponorky, která ční nad hladinou, zpět na pevninu. "Na moře nás nevezmou?" zkouší někteří ze studentů přesvědčit námořníky. Ti jsou však neúprosní. Přísná pravidla to zakazují a už jen fakt, že si pár středoškoláků může uvnitř bojové funkční ponorky osahat každičkou součástku a vybavení se nepoštěstí každému.

Být na chvíli námořníkem
Tři dny u námořnictva jsou doslova nabité. Kromě výcvikové základny potápěčů a menších plavidel čeká na studenty například ještě prohlídka i víc jak stometrového raketového křižníku, který Polsko získalo od Spojených států.

To hlavní však přichází až poslední den, kdy v zamračeném odpoledni studenti nervózně přešlapují na přístavním molu, aby postupně vystoupali na palubu jedné z válečných lodí, prošli námořnickým křestem a stali se skutečnými mariňáky. "Hó, hó, hó...," ozývají se slova námořnické písně a z útrob lodi vybíhají vojáci v těch nejroztodivnějších kostýmech čertů, pirátů a ženštin.

"Když to vidím, vzpomínám na svůj křest. Prošel jsem obdobnou, ale daleko těžší  zkouškou," uklidňuje studenty komodor Galezowski. První z  ‘pokřtěných’ středoškoláků se vrací z lodi. Na přídi dostal "výprask" šavlí od dvou pirátů. Podivní holiči mu pak upravili účes moukou, vodou a vazelínou, aby se mokrý a špinavý musel dostat přes síť z lodních lan a pytlový tunel přes hordu čertů s hrozivě mávajícími silnými provazy, které čas od času dopadly na jeho záda. "Tady je pochoutka a něco na zapití," povzbuzuje na konci trasy dalšího z "mučených" studentů lodní kuchař a hlasitě se chechtá, když nicnetušící mladík zapíjí podivnou sušenku přesolenou kávou.

"Pokloň se!" komanduje další čert a přivádí nováčka doprostřed lodi k trojici na symbolickému trůnu. Vládce moře s blyštivým trojzubcem kývne a čerstvý námořník líbá jeho odhalené koleno. "Uf, vypadalo to hrůzostrašně," spokojeně oddechuje Anna Olak z Varšavy, když po křtu přebírá od kapitána lodi a mořského vládce historický glejt a stává se opravdovým mariňákem. "Přestáváte být suchozemskými krysami," loučí se kapitán a za okamžik opět mizí ve své kajutě, aby připravil loď na plavbu.

Cesta za dobrodružstvím
Loni na podzim se na nástěnkách středních škol objevily plakáty s fotografií válečné lodě a poutacím textem: "Chcete se podívat na opravdovou bojovou ponorku nebo leteckou základnu?" Takovými atraktivními cenami lákali organizátoři mezinárodního neziskového projektu Aliante středoškoláky, aby se zúčastnili neobvyklé soutěže o NATO, která probíhá celý rok především prostřednictvím internetu.

Zájem byl obrovský. Do soutěže se zapsalo přes pět tisíc studentů z celé České  republiky, Slovenska i Polska. "Šli jsme do toho kvůli ponorkám, kdo by se nechtěl podívat  dovnitř! Normálně se asi do přístavu válečného námořnictva nedostanete," konstatuje Mariján Zachar z Bratislavy. On i jeho kamarád společně v soutěži uspěli a s dalšími vítězi si mohl užít vskutku neobyčejnou prázdninovou cestu. Na tři tisíce kilometrů dlouhé trase Evropou je čekala ještě návštěva centrály NATO v Bruselu, evropská města Luxemburg a Štrasburk či prohlídka americké letecké základny v německém Ramsteinu.

Za unikátním projektem Aliante stojí ředitel Informačního centra o NATO v Praze Zbyněk Pavlačík. Když před třemi lety uspořádal první ročník soutěže o znalostech NATO, neměl podle svých slov ani nejmenší tušení, do jakých rozměrů se rozvine. "Hned první rok se přihlásily tisíce středoškoláků," vzpomíná.

Postupně pronikl i na Slovensko a do Polska. Záštitu nad soutěží dokonce převzal světově uznávaný expert na mezinárodní vztahy, Zbigniew Brzezinski z Washingtonu, který působil jako poradce amerického prezidenta Cartera. "Už teď připravujeme další ročník, který odstartuje na podzim. Vážný zájem projevily i další země jako Estonsko, Litva či Rumunsko," konstatuje Pavlačík.

Smyslem projektu je podle něj netradiční formou probudit u studentů zájem o členství jednotlivých zemí v NATO a o samotnou Severoatlantickou alianci jako takovou.

Kromě prázdninové dobrodružství na atraktivních místech se vítězové stávají členy prestižního Klubu Aliante. "Díky tomu jsem se setkal například s americkým prezidentem Georgem Busem a šéfem diplomacie Colinem Powellem při summitu NATO v Praze," říká trojnásobný vítěz soutěže Miroslav Vácha z Tábora.

Studenti v útrobách opravdové ponorky.

Součástí exkurze na základně polského válečeného námořnictva byla i prohlídka ponorek.

Polští potápěči simulují výsadek z dopadem do vody.

Lodní důstojník vypráví studentům o prastarých námořnických tradicích.

Na horní palubě školní lodě Gryf.

Dostat se přes síť z lodních lan a pytlový tunel přes hordu čertů s hrozivě mávajícími silnými provazy, které čas od času dopadaly záda.

Konec křtu se blíží. Ještě sníst podivnou sušenku a zapít ji přesolenou kávou.

Vládce moří a jeho choť pasují na závěr každého studenta na námořníka.

Každodenní ranní slavnost námořníků - vztyčování vlajky.

Studenti zkouší pohodlí v dekompresní komoře ve výcvikovém centru armádních potápěčů.

Potápěč se obléká do hlubinného skafandru, aby studentům ukázal podvodní svařování.

Tři noci strávili vítězové soutěže Aliante na palubě vojenské lodi Graf.

Lodní holiči během námořnického křtu upravili studentům účesy moukou, vodou a vazelínou.

Vítězové Aliante strávili tři dny na základně polského válečného námořnictva v polské Gdyni.

Vítěz Aliante zkoumá navigační přístroje na školní vojenské lodi Gryf.

Vítězové Aliante vstupují na palubu školní vojenské lodi Gryf, na které stráví tři noci.

Prohlídka rychlých raketových člunů.

Námořnický křest začíná výpraskem od pirátů.

Jeden z vítězů Aliante prolézá úzkým otvorem pod hladinu do útrob opravdové bojové ponorky.

Večer na vojenské lodi.

Po tři dny byla vojenská loď Gryf, kterou námořnictvo využívá k výcviku kadetů, doslova plovoucím hotelem pro tři desítky středoškoláků.

Pýchou polského válečného námořnictva je raketový křižník, který Polsko získalo od USA.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek