natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Bush vyjde Rusku vstříc kvůli raketové obraně

  22. května 2007  9:46,  aktualizováno  9:51
  Spojené státy jsou připraveny dále přesvědčovat Rusko, že zamýšlené vybudování základen americké protiraketové obrany v Evropě nepředstavuje pro Moskvu žádnou hrozbou. Americký prezident George Bush to oznámil po setkání s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem.  

  "Spojenci v NATO a další znají hrozbu, které čelíme v podobě balistických střel vyvíjených darebáckou zemí," řekl Bush s odkazem na raketový program Íránu.

  Bush podle svých slov oceňuje, že spojenci souhlasí s tím, aby americké plány protiraketové obrany doplnily úsilí NATO chránit všechny státy před útokem.

  Zopakoval přitom, že základny protiraketové obrany, které chtějí Američané vybudovat v Polsku a v České republice, nejsou namířené proti Rusku a nepředstavují pro něj žádnou hrozbu.

  Rusko s výstavbou základen nesouhlasí a několikrát varovalo, že umístění protiraketových prvků v Evropě bude mít nepříznivý vliv na vztahy se Spojenými státy i s NATO. Bush je proto ochoten vyjít Moskvě vstříc, aby ruské představitele přesvědčil.

  Politický šéf Aliance Jaap de Hoop Scheffer připomněl, že díky americkému a vlastnímu aliančnímu systému budou evropské země chráněny proti střelám dlouhého, středního i krátkého doletu. Americký a alianční systém by fungovaly společně a navzájem se doplňovaly.

  Bush jednal s šéfem NATO na svém ranči
  Americký prezident George Bush se s generálním tajemníkem NATO Schefferem sešel na svém texaském ranči v Crawfordu. Kromě raketové obrany byla hlavním bodem schůzky situace v Afghánistánu.

  Bush po schůzce uvedl, že bude vyvíjet tlak na americké spojence, aby se podělili o tíhu i rizika vojenské mise v Afghánistánu. "Afghánistán je zásadní mise pro Spojené Státy, to je zásadní mise pro naše spojence v Evropě, protože co stane se v Afghánistánu, je záležitostí bezpečnosti našich zemí," prohlásil.

  Připomněl, že se NATO musí změnit v organizaci, která se skutečně postaví hrozbám. Afghánistán podle něj nevyžaduje jen vojenské akce, ale i komplexní dlouhodobou strategii podpory pro posílení afghánských demokratických institucí.

  "Afghánistán je stále jednou z prvních linií boje proti terorismu," konstatoval generální tajemník NATO Scheffer. Ujistil, že vojenští velitelé jednotek ISAF pod velením NATO dělají všechno, co mohou.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media